Dominantou centra Svidníka je socha armádneho generála Ludvíka Svobodu, jediná v strednej Európe. Jej autorom je akad. sochár Ján Kulich a je v nadživotnej veľkosti. Kultúrnou pamiatkou je Pamätník Sovietskej armády s cintorínmi. 

Ak budete v meste, nezabudnite na návštevu Múzea ukrajinskej kultúry a Vojenského historického múzea.  To sa špecializuje na dokumentáciu vojenských dejín Slovenska bezprostredne pred a počas 1. svetovej vojny vo Východných Karpatoch, medzivojnového obdobia a obdobia 2.svetovej vojny s akcentom na priebeh Karpatsko-duklianskej operácie, partizánske hnutie a oslobodzovanie územia Slovenska v rokoch 1944 – 1945. Jeho súčasťou je park bojovej techniky. Ukrajinské múzeum je zas jediné špecializované na Slovensku a najstaršieho národnostné múzeum. - 

 


Zaujímavosti však nájdete aj v okolitých obciach. Najstarší drevený gréckokatolícky chrám na Slovensku je v Bodružali. Postavili ho v roku 1658. Neďaleko, v Ladomírovej, je chrám sv. Michala, postavený bez jediného klinca. Oba sú zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva Unesco. No významné sú aj ďalšie drevené chrámy, ktoré sú pamiatkovo chránené.  

 


Významnou národnou kultúrnou pamiatkou je Pamätník Československej armády na Dukle s areálom. Nechýba v ňom vyhliadková veža či Údolie smrti v povodí potoka Kapišovka so spomienkou na tankovú rotu v útoku, kde sa odohrali ťažké boje počas druhej svetovej vojny. Deti zaujmú tanky rozmiestnené po bývalom bojisku či bunkre, teda zemľanky, štátu 1. československej bridágy pri Vyšnom Komárniku alebo tamojší Delový areál.