Baňa, v ktorej je stabilných štyri stupne Celzia, žiaden prach a steny zdobia kamene hrajúce rôznymi farbami, bola od 16. storočia až do 19. storočia jediná na svete. Aj dnes drží prvenstvo - je najstaršia. 

Takmer sto rokov bola uzavretá, nedávno v nej začali ťažbu a  sprístupnili verejnosti. Jej chodby sú dlhé 23 kilometrov a niektoré šachty sú aj 155 metrov pod zemou. Okrem opálu a kvaplí  v nej môžete vidieť staré banské vozíky, pumpy, síranovú a limonitovú miestnosť a aj veľkú relaxačnú. Dozviete sa, ako sa tu razilo, ako si baníci svietili, ako vyzerala baňa po zasypaní.

Slovenský drahý opál hýri všetkými farbami.
Slovenský drahý opál hýri všetkými farbami.
Zdroj: Ingrid Timková

Vzácnymi kameňmi, ktoré tu vyťažili, sa zdobili napríklad členovia rodiny cisára Napoleona. Odtiaľ pochádza aj doteraz najväčší opál na svete vážiaci 594 gramov. Nazvali ho Harlekýn a vystavuje ho viedenské múzeum. Baňa patrila Goldschidtovcom, ktorí tu vraj pre nových majiteľov nechali obrovské zásoby drahokamu. 

Vzduch v bani je vďaka nízkemu obsahu sírnych solí a vysokej vlhkosti prospešný zdraviu. „Vzduch je tu prečistený, zbavený bacilov a má dobrý účinok na dýchacie cesty,”vysvetľuje geológ Peter Vavrek.

Vstupné je 10 eur pre dospelého,  polovička pre deti do od 3 do 12 rokov. Vstupy sú celý týždeň každú hodinu a pol, prvý je o 9:30, posledný o 15:30 h.