V kufri mal dedko miliónovú zbierku mincí. Teraz mieri do aukcie. Dražiť ju bude slovenská numizmatická spoločnosť Macho & Chlapovič.

Posledný majiteľ vzácnej zbierky žil samotárskym spôsobom života v nenápadnom pražskom byte. Časť pokladu zlatých a strieborných mincí ležala pod starými handrami v koženom kufri.

Pamiatka po predkoch 

Niekoľko vzácnych kusov mal dedko uložených v písacom stole. Nie je však jasné, či si uvedomoval hodnotu svojej zbierky, lebo mince nekupoval ani nepredával. Ukrytý poklad strážil ako dedičstvo svojich predkov.

„Ide o výnimočný nález, ktorý v našich končinách nemá obdobu,“ povedal nám Elizej Macho, spoluzakladateľ aukčného domu Macho & Chlapovič.

Zrada najbližších

Súčasťou pokladu sú aj mimoriadne vzácne mince. „Zo zachovaného zberateľského denníka vieme, že tie najcennejšie kusy chýbajú,“ vysvetľuje Macho s tým, že pôvodného majiteľa na sklonku života pravdepodobne zradili jeho najbližší a najvzácnejšie kusy rozpredali.

„Niektoré exempláre zo zbierky sa totiž už v minulosti na aukciách objavili,“ prezrádza odborník.  Podľa jeho odhadov však hodnota zbierky môže aj tak presahovať milión eur. „Finálne číslo prinesie až aukcia, ktorá bude 7. mája,“ dodal.

Článok pokračuje na ďalšej strane