Najprv mala jeden z najnižších platov spomedzi primátorov krajských miest, teraz zas jeden z najvyšších. Zákonom stanovené minimum pre plat šéfa prešovskej samosprávy je 3866 eur. A. Turčanová dostávala dlhé mesiace len o stovku viac. Potom jej poslanci plat zvýšili a tak približne od polovice roku 2019 dotávala plat 5258 eur. 

No vlani v apríli si ho sama dobrovoľne znížila. Čestne prehlásila, že bude brať iba základné minimum. A keďže od jej platu sa odvíja aj plat jej zástupcov, dostávali menej peňazí aj oni. V jari sa všetci traja svorne postavili pred mestský úrad a pred kamerami vyhlásili, že treba šetriť verejné prostriedky. Počítali totiž so stratou príjmu v mestskom rozpočte v miliónoch eur. A preto začali škrtať od seba. Lenže dlho im toto odhodlanie nevydržalo. Už 25. septembra primátorka požiadala o opätovné poberanie celého zvýšeného platu.

A tak v ostatné koncoročné mesiace cinklo viac peňazí aj na účty jej zástupcov. Jej prvý viceprimátor Vladimír Feľbaba dostáva 70-percent jej platu, teda 3681 eur, druhý Pavol Neupauer 60-percent, čo je 3155 eur. Sumy sú bez odmien za poslaneckú prácu, za ktorú berú ešte mesačne cez 300 eur. 

Primátorka mesta Andrea Turčanová.
Zdroj: archív

Opätovné zvýšenie platov kritizuje mestský poslanec Martin Eštočák, ktorému sa nepáči postup. Podľa neho o zvýšení ale aj znížení mali rokovať poslanci: “Ak sa primátorka rozhodla zrušiť účinnosť čestného vyhlásenia, tak mám za to, že o tom mala informovať poslanecký zbor.“

Na trojicu ukazuje prstom, hoci on sám sa ani maličkej časti svojej poslaneckej odmeny nevzdal. Napriek tomu, že Turčanová poslancov i zamestnancov úradu na to verejne vyzvala a na tento účel sprístupnila účet, kam mohli zasielať peniaze podľa vlastného uváženia. “Túto možnosť však doteraz využila iba jedna poslankyňa,” uviedla primátorka vo svojom stanovisku. Dodala, že Prešov tým, že mala niekoľko mesiacov nižší plat ušetril na mzdách a odvodoch 16 875  eur: “Všetky takto ušetrené peniaze mesto použilo na boj s pandémiou koronavírusu.”

FOTO ANDREY TURČANOVEJ S VNÚČATAMI SI MÔŽETE POZRIEŤ V GALÉRII. 

 

Ako je to v iných mestách? 

Primátor susedného krajského mesta Košice si tiež sám navrhol zníženie svojho platu na zákonné minimum na začiatku koronakrízy a taký poberá doteraz.. “V čistom to predstavuje približne 2900 eur,” uviedol hovorca mesta Vladimír Fabian. 

Trenčiansky primátor Richard Rybníček z rozhodnutia poslancov poberá plat vo výške 6 186 €. Zvýšili mu ho z minima 3 865 €. "Plat mu nebol z dôvodu koronakrízy znížený. Primátor je práve pre pandémiu ešte viac pracovne vyťažený," odpísala hovorkyňa mesta Erika Ságová. 

Peter Fiabáne zo Žiliny nemá zvýšený plat, poslanci mu odklepli iba zákonný minimálny plat vo výške 3 866 €.  "Z dôvodu mimoriadnej situácie súvisiacej s pandémiou nebol primátorovi plat upravovaný ani smerom nahor, ani nadol," uviedol hovorca mesta Vladimír Miškovčík. 

Prečítajte si tiež: