Vo firme pracuje už takmer dvadsať rokov aj Andrea Hubajová (43) z Bátky. Je v najlepšom veku a zrazu sa musí po toľkých rokoch báť o svoju budúcnosť a finančnú existenciu. „Mám dcéru, ktorá ide na vysokú školu, treba všetko financovať, aj domácnosť. Bez práce sa vyžiť nedá, alebo len veľmi ťažko. Robím tu skoro od začiatku a takýto koniec som nečakala,“ povedala Andrea.

Firma už ohlásila hromadné prepúšťanie na úrade práce. „Dostali sme už aj výpovede s tým, že končíme s výrobou 30. novembra. Neviem, čo bude ďalej, ale aj ja i ostatní kolegovia stále veríme, že sa nájde niekto, kto firmu preberie,“ dodala Andrea.

Ostane 145 ľudí na dlažbe? Alebo sa stane zázrak?
Ostane 145 ľudí na dlažbe? Alebo sa stane zázrak?
Zdroj: pem

Spoločnosť Botex vyrábala športovú a turistickú obuv pre firmu z Nemecka. „Zostali sme bez odberateľa. Nejaká práca sa nám však črtá, tak uvidíme,“ povedala spolumajiteľka firmy Eva Moncoľová. Naznačila, že ešte nemusí byť definitívny koniec. „Našiel sa dodávateľ práce zo Zlína, ktorý sa venuje výrobe topánok. Rokovania s ním majú byť v týchto dňoch, tak ešte uvidíme, ako to celé dopadne. Dodávajú zdravotnú a pracovnú obuv tiež do Nemecka. Zatiaľ sme s nimi v telefonickom kontakte, čakáme na osobné rozhovory,“ poznamenala Moncoľová. Dúfa, že rozhodnutie Čechov bude rýchle, lebo zamestnanci už strácajú motiváciu a premýšľajú nad tým, ako naložia s odstupným.

Firma vlani zaznamenala tržby takmer 2 milióny eur a jej zisk bol 256-tisíc eur. „Podnikám už 29 rokov a za celý ten čas som vždy platil zamestnancov načas a aj všetky odvody. Uvidíme, ako to celé dopadne,“ doplnil majiteľ a konateľ firmy Botex Ján Kantor.