Máme od viacerých čitateľov potvrdené, že pre ženy s malými deťmi chodili v Banskej Bystrici každý večer neznámi počerní muži. Keď sme to úradom oznámili, okrem kontroly polície sa nič viac nedialo. Viac už ale neprišli, podľa svedkov sa mali presunúť do Prievidze, kde robili to isté. No Prievidžanom sa to vraj nepáčilo a viacerí ich počastovali slovami, prečo si nehľadajú prácu a prečo takto trápia vlastné deti. Potvrdila nám to aj čitateľka Monika.

Nás zaujímalo, či aj mesto Prievidza povolilo ženám hrať na akordeón a či vôbec vedeli, že na to zneužívajú aj malé deti.

„Mesto Prievidza posledné týždne nevydalo povolenie na hru na akordeóne. V minulosti sme v Prievidzi mali obdobný problém, ktorý vykazoval totožné znaky ako z Banskej Bystrice. Ľudia, pravdepodobne pôvodom z Rumunska zbierali peniaze na údajné uzdravenie malého dievčatka. Vtedy zasahovala naša mestská polícia,“ povedal hovorca Mesta Prievidza Michal Ďureje.

Všetko nasvedčuje tomu, že naozaj nie je všetko s „kostolným poriadkom,“ no ani polícia, ani štátne orgány doteraz nezasiahli tak, aby sa malé deti nemuseli na ulici dlhé hodiny doslova trápiť.

Je podozrenie, že ženy a deti to nerobia z vlastnej vôle. Dokedy sa budú prizerať polícia a štátne orgány?!
Je podozrenie, že ženy a deti to nerobia z vlastnej vôle. Dokedy sa budú prizerať polícia a štátne orgány?!
pem

Reakcia polície a štátnych orgánov

„So žobraním nemôžeme nič urobiť, lebo nie je zakázané. Jedine by sa vec mohla riešiť vtedy, ak by nám ľudia nahlásili, že ich dotyčné matky s deťmi obťažujú a takú informáciu nemáme,“ dozvedeli sme sa na mestskej polícii.

„Keďže mali v Banskej Bystrici povolenie a o deti je postarané, majú aj kde bývať, takýto prípad neriešime. Ak by bol nejaký problém, riešilo by sa to cez príslušnú ambasádu na Slovensku,“ vyjadrila sa hovorkyňa ministerstva práce a sociálnych vecí Jana Lukáčová.

„Nezistilo sa žiadne protiprávne konanie,“doplnila hovorkyňa polície Petra Kováčiková.

Dokedy sa bude čakať? Kým naozaj deti jedného dňa neskolabujú? Keď sú indície, že ženy môžu byť aj v područí neznámych mužov, mala by ráznejšie zakročiť aj štátna polícia i príslušné úrady!