Prázdne plastové fľaše, plechovky od piva, obaly od cigariet a rozbité betónové platne. Takýto pohľad sa vám naskytne pri termálnom prameni v žarnovickej časti Lukavica.

Liečivá voda v ňom má 35 stupňov a domáci sa tam kedysi chodievali kúpať. Teraz by už do nej nevliezol asi nik. Ľuďom prekážajú odpadky a špinavé je aj malé jazierko, v ktorom sa voda drží.

Vlastníkov je viac

„Keď som bola mladá, bolo to moje obľúbené kúpalisko,“ spomína na prameň Veronika. Mnohí v obci sú presvedčení, že keby mali takýto poklad niekde v Nemecku, stál by na tom mieste nový Baden-Baden. Riešiť situáciu je podľa žarnovického primátora Kamila Danka komplikované: „Samotný prameň je majetkom štátu, pozemok, na ktorom sa nachádza, patrí však viacerým vlastníkom.“

Vysvetlil, že v 70. rokoch sa v Lukavici robil geologický prieskum a potom mali vrt oficiálne zapečatiť, čo sa nestalo. Preto vraj za stav, ktorý tam teraz je, nemožno viniť vlastníkov.

Okolie vyčistia

Primátor tvrdí, že mesto sa bude snažiť vyčistiť aspoň okolie prameňa.

„Určite tam vyšleme v najbližších dňoch aktivačných pracovníkov,“ sľubuje. Vzácny prameň by podľa neho mohli zachrániť peniaze z eurofondov.

„Ak by bolo možné čerpať peniaze zo štrukturálnych fondov, určite by sme sa o to pokúsili. Najskôr by sme sa však museli vyrovnať s majiteľmi pozemkov,“ objasnil. No keby to vyšlo, zamerali by sa skôr na energetické využitie prameňa.

„Neďaleko sú totiž Vyhne a Sklené Teplice, ktoré majú v kúpeľníctve silnú tradíciu. Ťažko by sme presadzovali niečo nové,“ myslí si.