Dolnoliptovské mesto je známe komínmi papierní Mondi, ktorá však vraj nie je top znečisťovateľom ovzdušia. Podľa prieskumu najviac emisií prichádza nad Ružomberok z Poľska a Česka. Veľkou mierou sa na znečistení podieľa aj frekventovaná doprava. Aj to radí mesto do skupiny najznečistenejších miest. Domáci sa oprávnene obávajú o svoje zdravie.

Ružomberok - mesto turizmu alebo zápachu?

Pardoxom ale je, že ružomberská nemocnica pľúcne lôžkové oddelenie nemá. Pred pár rokmi ho zrušila. „Bolo to v roku 2011 na pokyn ministerstva zdravotníctva, keď Všeobecná zdravotná poisťovňa začala s celoplošnou optimalizáciou lôžkového fondu na niektorých oddeleniach,“ vysvetlila hovorkyňa Ústrednej vojenskej nemocnice Petra Dišková.

FOTO: V Ružomberku nasadili latku vysoko. Natrieskali milióny do štadióna

O pacientov je vraj dobre postarané

Tieto škrty postihli aj žilinskú nemocnicu, kde sa súčasné vedenie rozhodlo niektoré zo zrušených oddelení obnoviť. Pľúcne zatiaľ v pláne nie je, hoci vraj dovtedy bolo plné pacientov. V Ružomberku, ktorý je obkľúčený komínmi, nad tým zatiaľ neuvažujú. „O pacientov v našej spádovej oblasti je dobre postarané. V prípade potreby sú hospitalizovaní na Klinike vnútorného lekárstva alebo na Infektologickej klinike. Zároveň sú pre pacientov s pľúcnymi ochoreniami k dispozícii pľúcne ambulancie a pľúcny stacionár,“ tvrdí Dišková, podľa ktorej sa ani vzhľadom na ovzdušie s veľkým počtom vážne chorých pacientov nestretávajú.

„Mesačne je 5-6 pacientov s ťažkým zdravotným stavom odoslaných na pracovisko do Vyššných Hágov a zhruba 10 až 15 pacientov je hospitalizovaných u nás na Klinike vnútorného lekárstva a na Infektologickej klinike,“ dodala.