Vlaňajšia prietrž mračien poškodila jedno z troch odkalísk bývalej antimónovej bane. Tony jedovatého kalu s obsahom ťažkých kovov a arzénu sa valili do štyroch liptovských obcí, dokonca až do Liptovskej Mary. Pozemkové spoločenstvá dvoch z týchto obcí sa takmer po troch mesiacoch obrátili na políciu s trestným oznámením.

„Odvtedy, ako pretrhlo hrádzu, sa nivč v našej oblasti nerobí. Stále máme na pozemkoch naplavených 50 centimetrov kalov, studne máme kontaminované, voda je podľa vyjadrení orgánov nepitná, nedá sa používať ani na sprchovanie,“rozhorčene uviedol Pavol Tomčík, predseda pozemkových spoločenstiev obcí Svätý Kríž a Lazisko.

Obce síce majú pitnú vodu z iných zdrojov, problémy sa však týkajú najmä majiteľov rekreačných objektov a chát v doline. „Dennodenne nás bombardujú chatári že v najrušnejšej sezóne nemôžu prenajímať svoje chaty, keďže voda je znečistená,“doplnil Pavol Tomčík. Starostovia poškodených obcí požadovali vyčistiť najmä záhrady domov, kam kaly naplavil rozvodnený potok.

Po bani zostala spúšť.
Po bani zostala spúšť.
Zdroj: Čierne diery