Festival, ktorý sa ponesie v tomto roku v znamení troch známych umeleckých telies bude nabitý jedinečnými ťahákmi. Najväčšími jednoznačne budú: Umelecký súbor Lúčnica, SĽUK a Tanečné divadlo Ifjú Szivek, ktoré sa stretnú na jednom pódiu.

Oslava jubilea

V piatok 5. júla o 17:30na Malej scéne vystúpi so svojim hlavným programom SĽUK. Súbor, ktorý vznikol v roku 1949 kvôli oslavám SNP spojením najlepších amatérskych súborov, bude vo Východnej spolu s divákmi oslavovať okrúhle narodeniny. Pri tejto príležitosti predstaví svoj reprezentačný hudobno-tanečný program 70 ROKOV, v ktorom ponúkne pohľad na viaceré podoby hudobnej a tanečnej tvorby, ktoré formovali tradíciu a súčasnosť tohto umeleckého telesa.

Láska k folklóru sa dedí z deda na vnuka.
Láska k folklóru sa dedí z deda na vnuka.
Zdroj: archív festival

 

V znamení verbunkov

V sobotu 6. júla o 20:00 sa na Veľkej scéne predstaví divákom Tanečné divadlo Ifjú Szivek, ktoré je jednou z najvýznamnejších umeleckých dielní maďarského folklórneho hnutia a umeleckého života Maďarov na Slovensku. Ich predstavenie s názvom „Sedemdesiatsedem verbunkov“ nadviaže na tradíciu verbunkového tanca a ukáže jeho pestrosť a rôznorodosť. Verbunkovým tancom sa lúčil mladý vojak pred odchodom na vojnu a dával ním najavo, že je pripravený na náročnú službu vo vojsku. Zároveň sa snažil tancom zapôsobiť na dievčatá. Vystúpenie Tanečného divadla Ifjú Szivek zavedie divákov do tajuplného sveta, v ktorom tanec a hudba boli bežnou súčasťou každodenného života.

Súčasťou programu budú aj verbunky.
Súčasťou programu budú aj verbunky.
Zdroj: archív festival

Článok pokračuje na ďalšej strane

Viac foto v galérii