Ján pracuje ako stavbár a pred niekoľkými mesiacmi začal mať z ničoho nič závraty a veľké zdravotné problémy. „Netušil som čo to znamená. Dvakrát som mal dokonca aj epileptický záchvat, čo som nikdy predtým nezažil,“hovorí Ján, ktorý sa zotavuje už po druhej operácii mozgu.

Operovali ho prístrojom, ktorý je najmodernejší na svete a zatiaľ jediný na Slovensku. „Umožňuje nám pomocou navigačného systému robiť aj najnáročnejšie chirurgické zákroky. Vďaka najmodernejšej neuronavigácii StealthStation SB už nehrozí, že pacient pri operácii a i najmenšej odchýlke nástrojov v mozgu bude mať stratu reči, zraku alebo ochrnutia časti tela. Teraz operujeme aj také nádory na mozgu i poškodené cievy, na ktoré by sme si ešte nedávno vôbec netrúfli,“ vysvetlil neurochirurg Miroslav Galanda.

Vybrali mu časť mozgu

Keď išiel Ján po záchvatoch a zlom fyzickom stave do nemocnice, oznámili mu krutú správu. „Mal som nádor na cieve v mozgu a bolo potrebné ma okamžite operovať. Išiel som do Banskej Bystrice, kde majú najmodernejší prístroj a aj keď tomu vôbec nerozumiem, so všetkým som súhlasil. Vybrali mi z hlavy časť mozgu, úplne odstránili nádor a cítim sa skvele. Teším sa do práce a teším sa, že si zasa budem život užívať plnými dúškami. Aj keď mi z mozgu časť chýba, dúfam, že mi tam niečo pozitívne naliali,“smial sa pacient aj keď bol len tesne po operácii.

Najskôr ho uspia, potom preberú

Lekári vysvetlili, že v prvom rade musia pomocou navigačného systému zistiť nádor na mozgu a presne ho lokalizovať. „Vtedy je pacient uspatý. Potom ho preberieme a komunikujeme s ním, aby sme vylúčili fatálne poruchy. To trvá asi hodinu. Na operáciu sa zasa pacient uspí a tá tiež trvá približne hodinu s maximálnou presnosťou,“ povedal Miroslav Galanda.

Systém StealthStation SB. Navigáciu v ňom najskôr používala Americká armáda.
Systém StealthStation SB. Navigáciu v ňom najskôr používala Americká armáda.
Zdroj: pem

Z armády do zdravotníctva

Neuronavigačný systém má zaujímavú históriu. „Najskôr ho používali v Americkej armáde, keďže je mimoriadne presný, presunuli ho do zdravotníctva. Je to doslova zázračný prístroj,“ dodáva neurochirurg.

Systém StealthStation SB

Cena: 673 tisíc eur

Počet úspešných operácií: 140

Zloženie:

Neuronavigačný systém

Monitory

Mikroskop

Neurofiziologické zariadenie

Sono