V minulosti sme sa prvú pomoc učili na školách, najčastejšie na branných cvičeniach a neskôr sme si vedomosti a znalosti opakovali na rôznych kurzoch či v práci. Postupne sa však téma prvej pomoci a bezpečnosti na cestách zo škôl vytrácala. Práve preto Falck vracia vzdelávanie o prvej pomoci opäť medzi školákov, a to zážitkovou formou.

Defibrilátor získalo 50 škôl

Projekt ZÁCHRANA SOM JA učí deti, ako sa správať pri najčastejších úrazoch v škole. Keďže súčasťou projektu je aj darovanie automatického externého defibrilátora (AED) pre 50 výherných škôl, zo škôl sa tak stávajú bezpečnejšie miesta. „Táto veľmi dôležitá pomôcka teraz môže zachrániť život nielen učiteľovi, ale aj žiakovi na škole. Defibrilátor tak bude umiestnený na viditeľnom mieste na chodbe školy, aby sa k nemu dostal každý, keď bude potrebovať pomoc,“ vysvetlila Kvetoslava Kirchnerová, PR špecialista záchranky Falck.

Deti svojich školiteľov - záchranárov počúvali s otvorenými ústami.
Deti svojich školiteľov - záchranárov počúvali s otvorenými ústami.
Pavol Konštiak

Deti sú veľmi múdre

Takúto možnosť si už vyskúšali mnohé školy, medzi nimi aj cirkevná základná škola v Žiline na Solinkách. Prváci boli ohúrení záchranármi, ktorí im vysvetľovali, ako pomôcť zranenému človekovi. Mnohé deti sa aj zapojili a vedeli ako pomôcť človeku, ktorý potrebuje pomoc. „Ak by sa niečo stalo, musím hneď zavolať záchranku. Dovtedy sa snažím s človekom komunikovať, pýtať sa čo mu je a ak je v mojich silách, snažiť sa mu pomôcť,“ prezradil nám Miško (7).

Prístroj s nimi komunikuje

S defibrilátora boli deti nadšené a veľmi sa im páčil aj z toho hľadiska, že prístroj s nimi komunikoval. „Je to úžasné, pretože pri prvej pomoci sa nemôžeme pomýliť,“ zhodnotila Katka (8). Tento defibrilátor je vyrobený a koncipovaný tak, aby ho dokázal použiť aj školák. Vydáva presné, jasné inštrukcie a samé zanalyzuje stav pacienta a dokáže tak zvrátiť náhle zlyhanie srdca.

Deti svojich školiteľov - záchranárov počúvali s otvorenými ústami.
Deti svojich školiteľov - záchranárov počúvali s otvorenými ústami.
Pavol Konštiak

Záchrana externým defibrilátorom

Po celom svete každý deň náhle zomrie až 2 000 ľudí. Pritom až v 80 percentách je príčinou porucha srdcového rytmu, ktorá je liečiteľná elektrickým výbojom (defibrilácia). „A to je práve ten čas, kedy je možné zachrániť ľudský život automatickým externým defibrilátorom. Ten sám vyhodnotí stav človeka a podľa toho výboj vydá alebo nie, pričom pokyny pre používateľa sú v slovenskom jazyku. Zachrániť život s ním dokáže aj laik,“ hovorí hlavný inštruktor Falck Academy Miroslav Nagy.

U nás slovo AED je neznáme

Zatiaľ čo vo svete sú AED bežnou súčasťou verejných priestranstiev, u nás to tak nie je a ich počty na Slovensku nie sú veľmi vysoké. Vďaka projektu ZÁCHRANA SOM JA však na pomyselnej mape AED pribudne 50 defibrilátorov do základných škôl po celom Slovensku. „Školy sú miestom, kde sa nepohybujú len deti, ale aj ich rodičia, starí rodičia, samotní učitelia a ďalší ľudia. Niektoré úrazy, ktoré sa v jej priestoroch stanú, si vyžadujú hospitalizáciu, najvážnejšie z nich sa nezaobídu bez ošetrenia záchranárov. Sú však aj kritické prípady, kedy nie je čas čakať na príchod záchranky a treba začať s okamžitým oživovaním,“ zdôrazňuje koordinátorka projektu a výkonná riaditeľka Falck Jana Mračnová.

Cirkevná základná škola na Solinkách v Žiline bola obkľúčená záchranármi.
Cirkevná základná škola na Solinkách v Žiline bola obkľúčená záchranármi.
Pavol Konštiak

V škole môžu zachrániť život

Pri ohrození života často rozhodujú minúty a záchranou môže byť práve defibrilátor, ktorý použije hoci aj školák. V mnohých obciach, ktoré sú od najbližšej záchrannej služby vzdialené aj desiatky kilometrov, môže byť defibrilátor najbližšou a najrýchlejšou pomocou, ktorá prispeje k záchrane života. Žiaci prvého stupňa základných škôl mohli posielať svoje príbehy na tému prvej pomoci a bezpečnosti na cestách.

Okrem zážitku sa aj naučia

Do projektu sa zapojilo takmer 400 tried, z ktorých odborná porota vybrala 50 najlepších. Tie vyhrali zážitkový kurz prvej pomoci pre celý prvý stupeň svojej školy, certifikovaný kurz prvej pomoci pre učiteľov, ako aj už spomínané AED. Taktiež sa naučia ako ošetriť rôzne typy zranení, ktoré sa im môžu stať v škole a v jej okolí a s inštruktormi sa budú zaoberať i prevenciou pred týmito zraneniami a bezpečnosťou cestnej premávky. Spoločne si nasimulujú aj dopravnú nehodu, aby sa deti naučili, ako v takejto situácii zareagovať a zavolať pomoc. V rámci celého kurzu nebude chýbať ani reálna sanitka, ktorú deti uvidia v akcii a budú si ju môcť pozrieť aj zvnútra.