Momentálna dopravná situácia je kritická. Úsekom prejde denne vyše 30-tisíc vozidiel a jednoduchá obchádzka neexistuje. Každé odstavenie dopravy je problém. „Uzavretie Strečna je problémom najmä pre regionálnu tranzitnú dopravu. Už teraz sa však začínajú v smere na Terchovú tvoriť kolóny a vodiči idú krokom,“ tvrdí šéf Výskumného ústavu dopravného Ľubomír Palčák.

Kamionistom treba pomôcť

Poslanec NR SR a splnomocnenec vlády pre rýchlostné cesty Igor Janckulík loboval za všetkých oravských kamionistov, aby nemuseli obchádzať Strečno cez Trenčín a mohli tak využiť zákazovú cestu z Kysúc na Oravu cez Oravskú Lesnú. „Je zarážajúce, že kompetentní pri riešení obchádzkových trás vôbec neriešili kamionistov z Oravy. Tí sú odkázaní na 350-kilometrovú obchádzku, pritom jednoduché riešenie by bolo pustiť ich cez Oravskú Lesnú smerom na Kysuce,“ vraví Janckulík.

VIDEO: Pavol Konštiak

Konajú poza chrbát

Prejazd sa mu nakoniec podarilo vybaviť, a to napriek tomu, že cesta v Oravskej Lesnej je pre nákladné autá nad 12 metrov zakázaná. Rozhodnutie sa však nepáči starostom kysuckých obcí. „Poza náš chrbát rozhodli o spustení kamiónovej dopravy z Oravy cez Kysuce. Považujem to za veľmi arogantné a ak nezačneme okamžite rokovať, začneme časovo neohraničenú blokádu cesty medzi Kysucami a Oravou,“ rozhorčene hovorí starosta Starej Bystrice a zároveň poslanec Národnej rady Ján Podmanický.

Starostovia nemajú k tomu čo hovoriť

„Nevidím dôvod, aby sa k tomu vyjadrovali obce. Ide o cesty, ktoré patria pod vyšší územný celok a Slovenskú správu ciest. Pár dní, kým sa nepustí Strečno, by obyvatelia Kysúc mohli predsa vydržať. Sú obce na Slovensku, kde dennodenne jazdia stovky kamiónov, kde je teda problém?“ pýta sa Janckulík. Doprava kamiónov po novej trase mala byť spustená včera po 16.00 h, no nakoniec k nej nedošlo. „Rokovanie bude pokračovať v stredu,“ uzavrel Janckulík.

Nenechajte si ujsť aj tieto zaujímavé témy: