Na jeden deň Národná diaľničná spoločnosť sprístupnila záujemcom ešte neotvorený úsek diaľnice D3 Žilina, Strážov - Žilina, Brodno. Prejsť si ho mohli napríklad aj na kolobežkách.

Prehliadka s odborným výkladom

Úsek diaľnice D3 Žilina, Strážov - Žilina, Brodno diaľničná spoločnosť sprejazdní v novembri tohto roku. Ešte predtým však všetci záujemcovia mali možnosť prejsť si jeho časť počas podujatia Dňa otvorených dverí. Čakala na nich zaujímavá prehliadka tunela s odborným výkladom, detské dopravné ihrisko, ukážka cestných a stavebných mechanizmov či bohatý kultúrny program.

ODPORÚČAME DO VAŠEJ POZORNOSTI:

Vyskúšali si aj prvú pomoc

Taktiež nechýbal policajný zbor, či záchranná služba. Dospelí, ale aj deti si mohli vyskúšať prvú pomoc. "Niečo úžasné, naše deti si prišli na svoje, pretože všetko videli na jednom mieste," povedal Jozef (34) zo Žiliny, ktorý sa vybral s celou rodinou.

VIDEO: Pavol Konštiak, Plus JEDEN DEŇ

Výnimočná stavba

Zamestnanci Národnej diaľničnej spoločnosti záujemcom vysvetlili, ako sa vyhnúť najčastejším chybám pri jazde v tuneli a ak sa nebodaj už nejaká nepríjemnosť stane, ako sa správne zachovať. "Návštevníci mali možnosť pozrieť si záložné operátorské pracovisko v sprievode tunelového špecialistu a oboznámiť sa s vnútorným technologickým vybavením tunela," uviedla hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

Na jeden deň záujemcom sprístupnili ešte neotvorený úsek diaľnice D3 Žilina, Strážov - Žilina, Brodno. Prejsť si ho mohli napríklad aj na kolobežkách.
Na jeden deň záujemcom sprístupnili ešte neotvorený úsek diaľnice D3 Žilina, Strážov - Žilina, Brodno. Prejsť si ho mohli napríklad aj na kolobežkách.
Zdroj: Pavol Konštiak

Na tuneli pracovalo množstvo robotníkov

Tunel Považský Chlmec má dĺžku 2 218 m je dvojrúrový pre oba smery jazdy. Razil sa zo šiestich strán súčasne a na razení sa podieľalo 35 strojov, v nepretržitej prevádzke na ňom pracovalo 240 robotníkov.

Hričovská estakáda

Návštevníci si okrem tunela mohli prejsť aj Hričovskú estakádu. Tá patrí k unikátnym stavbám predovšetkým svojimi technickými parametrami. Nosná konštrukcia mosta dosahuje dĺžku až 1 493 metrov a realizovala sa použitím viacerých technológií súbežne.

Únikový východ pre vodičov, ak by sa priamo v tuneli stala dopravná nehoda, alebo požiar. Tu sa budú môcť ukryť.
Únikový východ pre vodičov, ak by sa priamo v tuneli stala dopravná nehoda, alebo požiar. Tu sa budú môcť ukryť.
Zdroj: Pavol Konštiak

Práce finišujú

Výstavba úseku D3 Žilina, Strážov - Žilina, Brodno sa chýli ku koncu. V súčasnosti prebiehajú preberacie konania všetkých nosných objektov, a to najmä tunela a technologických zariadení tunela. "Zároveň prebiehajú komplexné skúšky tunelových technologických zariadení, dokončuje sa operátorské pracovisko v Považskej Bystrici, ktoré bude zabezpečovať údržbu tunela. Po dobudovaní úseku motoristi ušetria takmer 4 minúty jazdy mimo Žiliny," dodala Michalová.