Čo sú ferraty?

Obľúbená forma horskej turistiky pre tých, ktorí chcú na horách zažiť o niečo viac adrenalínu, sú ferraty, Ferrata, via ferrata alebo v slovenčine zaistená cesta. Je to typ turistickej trasy v ťažko dostupnom horskom teréne, ktorá je vybavená istiacimi fixnými prvkami ako laná, stúpačky, rebríky či lávky. V Európe sú rozšírené najmä v Alpách a Dolomitoch, no niekoľko ich nájdeme už aj na Slovensku.

Via Ferrata Kyseľ
Via Ferrata Kyseľ
Zdroj: viaferratakysel.sk

Aj keď by sa to tak mohlo javiť, ferraty nie sú určené len pre náročných lezcov, ale i úplných začiatočníkov. Ich obtiažnosť sa delí na rôzne stupne. Medzi ferraty by sa dali zaradiť aj niektoré trasy, ktoré ste už možno absolvovali, ako napríklad miesta v Slovenskom raji, Vysokých Tatrách, Jánošíkových dierach, ale aj na Liptove. Na tú pravú ferratu však potrebujete ferratový set. Takéto cesty boli na slovensku donedávna len tri. Tento rok pribudla ďalšia.

Čo je ferratový set?

Ak si chcete vyskladať kompletnú povinnú výbavu na zaistené cesty, potrebujete teda sedací úväz (tzv. sedák), tlmič pádov (spolu s popruhmi a karabínami) a prilbu. Ak však plánujete pohyb po ferratách s ťažším batohom na chrbte, nutnosťou je taktiež hrudný úväz, ktorý vám v prípade pádu poskytne dodatočnú oporu. Na väčšine oficiálnych ferrát si však tento set môžete zapožičať.