Srdcervúci plač, objatia žialiacich kamarátok a horiace sviečky pred fotografiou peknej siedmačky. Takto vyzeralo pondelňajšie ráno pred budovou Základnej školy na Radvanskej ulici v Banskej Bystrici.

O obľúbenú žiačku, ktorá sa výborne učila, prišli v piatok. Práve v ten deň škola oslavovala svoje 60. výročie. Správa o smrti Sofinky (†12) ich zasiahla ako blesk z jasného neba. „Podľahla vážnej onkologickej chorobe. Diagnostikovali jej ju pred rokom a pol. Nikdy sa nevzdávala, svojmu ťažkému osudu čelila veľmi statočne,“ dozvedeli sme sa od spolužiakov na školskom dvore.

Verila, že sa vylieči

Medzi sviečkami, ktoré v pondelok Sofinke zapálili na pamiatku spolužiaci, bol aj plyšový macko. Položila ho tam jej najlepšia kamarátka Dianka s tým, že ju má sprevádzať do neba. „Sedeli sme spolu v jednej lavici. Veľmi mi bude chýbať,“ hovorí smutne. „Bola veľká bojovníčka, chorobu zvládala s úsmevom na tvári a dobrou náladou. Do poslednej chvíle verila, že sa vylieči. Má môj obrovský obdiv,“ povedala s tým, že ešte minulé leto sa zdalo, že svoj boj vyhrá.

V septembri normálne nastúpila do školy, potom sa jej ale náhle pohoršilo. Od jesene už striedala pobyty doma a v nemocnici. „Naposledy som ju videla minulý týždeň. Bola slabá, ale iskra v očiach jej nechýbala ani vtedy,“ spomína Dianka. „Navždy zostane v mojom srdci, bude ma sprevádzať celý život. S myšlienkou na Sofinku sa budem snažiť byť vo všetkom ešte lepšia ako doteraz,“ dodala skormútená dievčina.