Do toho, ktoré je na martinskom sídlisku Ľadoveň, umiestnili pána Jozefa na základe posudku o odkázanosti osoby na sociálnu službu. O svojho klienta sa personál staral len dvadsať dní. Za ten krátky čas podľa rodiny z neho spravili ležiacu trosku.

„Otec sa v poslednej chvíli ocitol v martinskej nemocnici, kde mu doslova zachránili život, keďže už bol v bezvedomí a šokovom stave. Po pár týždňoch kde ho ako tak pozviechali, bol prevezený do nemocnice v Trstenej. No dnes krátko pred desiatou hodinou naposledy vydýchol,“ smutným hlasom nám povedala dcéra Mária.

Zariadenie spadá pod Žilinský samosprávny kraj. Rodina podala aj sťažnosť. Úrad sa podnetu začal venovať až po našich niekoľkých upozornení, pretože úrad sa akosi touto vecou nemal čas zaoberať. Žiadali sme, aby sme sa zúčastnili stretnutia dcéry pána Jozefa s predsedníčkou Erikou Jurinovou, no tá nám to neumožnila.

Erika Jurinová, predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja.
Zdroj: Internet

Kontrola v zariadení nakoniec ukázala, že o staršieho muža nebolo postarané tak, ako by malo. „Zdravotný stav pána Jozefa Nogu sa v zariadení postupne zhoršoval a personál neupovedomil o tejto skutočnosti lekára ani príbuzného. Ďalšou skutočnosťou je nedostatočne zabezpečený dohľad pre občanov s ťažkým zdravotným postihnutím, a nedostatočná spolupráca alebo komunikácia s rodinným príslušníkom pri zisťovaní anamnézy občana pri prijatí alebo počas pobytu v zariadení,“ informovala nás nedávno kancelárka predsedníčky Miriam Šuteková.

O úmrtí pána Jozefa sme dnes informovali aj samotnú predsedníčku Eriku Jurinovú a požiadali sme ju o krátke vyjadrenie. "Je mi úprimne ľúto všetkého čo sa stalo. Verím, že takéto prípady sú minulosťou a že v zariadení nastanú zmeny najmä smerom ku kvalitnejšej starostlivosti. Rodine vyjadrujem úprimnú sústrasť. Je to pre nich ťažké obdobie a mne je ľúto, že k rapídnemu zhoršeniu prišlo práve v zariadení, ktorého sme zriaďovateľom," skonštatovala predsedníčka Jurinová.

Výsledky ešte nie sú ukončené, vyšetrovanie naďalej pokračuje a prípadu sa budeme naďalej venovať.