Rokovania o novej kolektívnej zmluve v slovenskom závode kórejskej automobilky trvajú už niekoľko mesiacov. Podobne ako sa zastavila minulý rok v júni výroba v slovenskom závode Volkswagenu, môže sa zastaviť tento rok v slovenskom závode Kie. Vo Volkswagene sa Moderné odbory nedohodli s vedením fabriky na platoch a zamestnanci šesť dní postávali pred závodom s transparentmi, stanovali a štrajkovali. Ani odborári v Kii sa nevedeli s vedením dohodnúť na výške platov.

Zamestnanci chcú bojovať za zvýšenie svojich platov.
Zamestnanci chcú bojovať za zvýšenie svojich platov.
Pavol Konštiak

Situácia v žilinskej automobilke tak bola viac ako týždeň napätá. Nakoniec po viac ako 40-tich hodinách padol verdikt. Dnes sa podarilo uzavrieť vyjednávanie o mzdovom dodatku ku kolektívnej zmluve medzi Kia Motors Slovakia a miestnou odborovou organizáciou ZO OZ KOVO Kia Žilina. Nová zmluva bude platiť dva roky a výrobným zamestnancom spoločnosti zaručuje v tomto roku rast taríf v priemere o 75 eur.

V roku 2019 im vzrastie základná mzda o ďalších 80 eur. Zvýši sa aj hodinové mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu na 1,30 eura v tomto a 1,50 eura v budúcom roku. Aj vďaka tomu sa príjem výrobných zamestnancov po započítaní bonusov a príplatkov zvýši v roku 2018 priemerne o 107 eur mesačne a v budúcom roku dokonca o 113 eur. „Sme radi, že po mesiacoch zložitého vyjednávania sa obom stranám podarilo dospieť k dohode, ktorá je prijateľná tak pre zamestnávateľa, ako aj pre zástupcov zamestnancov,“ zhrnul prezident a výkonný riaditeľ CEO spoločnosti Dae-Sik Kim.

Spoločné podanie si rúk. Z ľava: šéf odborov Miroslav Chládek a výkonný riaditeľ CEO spoločnosti Dae-Sik Kim.
Spoločné podanie si rúk. Z ľava: šéf odborov Miroslav Chládek a výkonný riaditeľ CEO spoločnosti Dae-Sik Kim.
Pavol Konštiak

Spokojní sú aj odborári. „Na takéto kompromisné riešenie sporu v kolektívnom vyjednávaní sme dostali mandát od našej členskej základne na nedeľnej Členskej schôdzi, a verím že konečná podoba dohody bude uspokojivá aj pre ostatných zamestnancov Kie, ktorých naša organizácia zastupuje v kolektívnom vyjednávaní,“ zhodnotil náročné rokovania šéf odborov Miroslav Chládek.

Priemerná mzda výrobných zamestnancov dosiahla v minulom roku 1 458 eur a vďaka dnešnej dohode porastie rýchlejšie než je trhový priemer. Zvýšenie tarifných miezd v nasledujúcich dvoch rokoch zároveň potvrdzuje, že Kia Motors Slovakia patrí z pohľadu odmeňovania medzi lídrov v žilinskom regióne. „Základnej organizácii OZ KOVO Kia Žilina sa v tomto roku podarilo vyrokovať podobný výsledok ako v roku 2017, pričom okrem rastu základnej mzdy a vyššieho príplatku za prácu v noci získajú zamestnanci pracujúci v spoločnosti dlhšie ako päť rokov deň dovolenky navyše. Zhodnotenie výsledku kolektívneho vyjednávania však ako vždy nechávam na zamestnancoch samotných,“ dodáva Chládek.

Predseda organizácie OZ KOVO Miroslav Chládek.
Predseda organizácie OZ KOVO Miroslav Chládek.
Pavol KONŠTIAK

Mzda zamestnancov, ktorí budú presunutí do vyššej platovej triedy, tak porastie nad rámec dohodnutej valorizácie mzdy. V priebehu nasledujúcich dvoch rokov sa zvýši aj mzda pracovníkov v administratíve. Tí si polepšia v priemere o 7 %, tak v aktuálnom roku, ako aj v roku 2019. Obe strany sa zároveň dohodli, že zo sociálneho fondu bude všetkým zamestnancom poskytnutá vianočná poukážka v hodnote 100 eur v roku 2018 aj 2019.

Podobná patová situácia nastala aj vo februári minulého roku, keď bola vyhlásená štrajková pohotovosť. Odborári však po týždňoch vyjednávaní pristúpili na ponuku závodu, ktorá zaručovala zvyšovanie základných miezd i príplatku za nočnú prácu, a uzavreli kolektívnu dohodu na 12 mesiacov.

Všetkým výrobným zamestnancom tak od apríla stúpli platy o 75 eur. Hroziaci štrajk bol zažehnaný. Neprebehlo však ani osem mesiacov a zvyšovanie miezd je v závode opäť témou dňa. Nám sa podarilo stretnúť a rozprávať so zamestnancami automobilky, ktorí pracujú vo fabrike viac ako 5 rokov. Niektorí tvrdia, že za poctivú prácu by mali dostávať adekvátny plat. „V čistom zarobím 930 eur, toto považujem za almužnu na to, že robíme cez týždeň aj víkend,“ hovorí Peter (38).

Zamestnanci chcú za svoju prácu vyšší plat.
Zamestnanci chcú za svoju prácu vyšší plat.
Pavol KONŠTIAK

Iní sú zasa so svojou prácou spokojní. „Ja som rád že mám prácu a môžem vyžiť rodinu. Okrem platu máme aj benefity, takže keď sa to pripočíta, máme všetko čo potrebujeme. Manželka pracuje v obchode kde má na zodpovednosti peniaze a v čistom zarobí 700 eur a keď by sa sťažovala, tak ju prepustia a nájdu si inú posilu,“ vraví Ján (41).

V prieskume, ktorý spoločnosť realizovala medzi zamestnancami od 10. do 13. apríla, vyjadrila významná väčšina súhlas s ponukou firmy. "Podľa priebežných výsledkov vyjadrilo súhlas s ponukou spoločnosti 68 percent zamestnancov, 22 percent bolo proti a 10 percent bolo nerozhodnutých. Aktuálna ponuka im garantuje rast miezd už od 1. apríla a posun v triedach bez toho, aby museli čakať na uzavretie kolektívnej zmluvy," uviedol hovorca Kie Jozef Bačé.

"Som za zvyšovanie platov a tiež máme krátke prestávky. Tie by sa nám mali predĺžiť," hovorí zamestnanec Juraj (22).
Pavol Konštiak
"Som vďačný za to čo vyrokovali odborári. Myslím že to stačí," vraví Peter (55).
Pavol Konštiak