Tešila sa, že sa oňho odborne a vzorne postarajú. Keď však dcéra Mária (53) prišla za otcom, ostala v šoku. Bol v takom úbohom stave, že ho musela previezť do martinskej nemocnice, dokonca na jednotku intenzívnej starostlivosti!

Pán Jozef z Martina trpí Alzheimerovou chorobou. Žiaľ, jeho stav sa natoľko zhoršil, že bol odkázaný na 24-hodinovú starostlivosť v špecializovanom zariadení. Do toho, ktoré je na martinskom sídlisku Ľadoveň, umiestnili pána Jozefa na základe posudku o odkázanosti osoby na sociálnu službu.

Mária bola rada, že otcovi zabezpečila odbornú starostlivosť. Ale iba do chvíle, keď ho prišla navštíviť. „V zariadení bol iba dvadsať dní, ale za ten krátky čas tam z chodiaceho človeka spravili ležiacu trosku. Pre neodborný a neprofesionálny prístup personálu, ktorý zanedbal svoje pracovné povinnosti, sa môj otec ocitol v ohrození života. Skončil na JIS-metabolickej v martinskej nemocnici,“ so slzami v očiach vraví dcéra Mária.

Je presvedčená, že otcovi dávali príliš veľa utlmujúcich liekov, aby iba ležal. Keďže bol dezorientovaný z nového prostredia, nedokázal ísť sám na toaletu, a preto mu dávali plienky. Podľa Márie ho prebaľovali a sprchovali iba zriedka. Objavila uňho preležaniny. Navyše keď prišli za pánom Jozefom príbuzní, na stolíku pri jeho posteli našli nedotknuté jedlo takmer z celého dňa. „Sám si nezoberie ani pohár s vodou, nie aby zvládol sám sa najesť. Očividne ho nenakŕmili. Musela som to urobiť sama, aj som mu dala napiť. Nik sa o neho nestaral,“ posťažovala sa nám Mária.

Na poslednú návštevu spomína s bolesťou, ale aj s nutnou dávkou rozhorčenia. „Otca som našla v triaške, s vysokou teplotou. Bol mimo reality, pri vedomí, ale nereagoval na podnety,“ hovorí. Požiadala personál zariadenia, aby zavolali záchranku. „Odmietli, tak som ju zavolala. Slúžiaca zdravotná sestra mi vynadala, že som hysterická a zveličujem. Vraj je otec iba prechladnutý a má zvýšenú teplotu. No keď sanitka previezla otca do nemocnice, lekár mi povedal, že bol v kritickom stave a v ohrození života. Vraj ak by prišiel o dve hodiny neskôr, mohlo byť už neskoro,“ plače Mária.

Dozvedela sa, že otec bol dehydrovaný, s rozsiahlymi preležaninami pri konečníku, zlyhávali mu obličky a mal silný zápal močových ciest. Rodina preto podala na prokuratúre trestné oznámenie na martinské zariadenie pre zanedbanie zdravotnej starostlivosti aj podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. „Keďže zariadenie patrí pod Žilinský samosprávny kraj, poslala som list aj novej županke a žiadala ju o osobné stretnutie. K tomu však doteraz nedošlo,“ hovorí Mária.

Predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.
Zdroj: archív

Príbeh sa rozhodla zverejniť, aby sa verejnosť dozvedela, ako podľa nej niektorí zdravotníci zaobchádzajú s bezbranným a chorým človekom. „Môj otec je v nemocnici, stále na tom nie je zdravotne dobre, má teploty. Zatiaľ nezaberá žiadna liečba,“ dodáva skrúšene.

Čo sú to preležaniny?

Dekubity alebo preležaniny sú rany spôsobené tlakovým poškodením tkanív spôsobeným dlhým súvislým ležaním pacienta. Dekubity vznikajú väčšinou na miestach s malou vrstvou tuku a svalových tkanív a tlakom z vonkajšieho prostredia oproti kosti. Čím je vrstva týchto tkanív tenšia, tým je väčšie nebezpečenstvo vzniku dekubitov. Z rany môže tiež vytekať zkalená zapáchajúca tekutina i s prímesou kvapiek tuku alebo so stopami odumretých tkanív. Dôležitou súčasťou prevencie vzniku dekubitov je hygienická starostlivosť. Ide o obmedzenie nepriaznivého vplyvu moču, stolice a potu. Patrí sem častá výmena osobnej a posteľnej bielizne, plienok, kúpele, sprchovanie a umývanie. Je to dôležité u inkontinentných pacientov a chorých už so vzniknutými dekubitmi.

Snažili sme sa skontaktovať s riaditeľkou zariadenia, no je na dovolenke. Keďže ústav patrí do pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pýtali sme sa na šokujúci prípad aj tam. „Mimoriadne nám záleží na poskytovaní kvalitných služieb. Po prijatí podnetu sme sa ním začali okamžite zaoberať. Predsedníčka kraja navštívila zariadenie a prikázala tam vykonať kontrolu. Naplánované je i stretnutie všetkých zúčastnených strán po ukončení kontroly,“ informoval nás Lukáš Milan z úradu kraja.

Ako si správne nájsť vhodné zariadenie?

Ako si najlepšie vybrať sociálne zariadenie pre vášho blízkeho? Na toto sme sa opýtali nestrannej odborníčky členky predsedníctva a rady Združenia miest a obcí Slovenska Boženy Kováčovej, ktorá sa aktívne venuje sociálnej oblasti. „Zariadenie sociálnych služieb si treba vyberať podľa stupňa odkázanosti príbuzného. Najlepšie si zariadenie overíme osobnou návštevou a komunikáciu nielen s personálom ale aj klientmi. V prvom rade je to samotná čistota zariadenia, teda vôňa v zariadení nie pach, odbornosť a ochota odborného ako aj obslužného personálu. Dostatočné množstvo hlavne odborného personálu. Možnosť privolania rýchlej zdravotnej služby. Tiež je veľmi dôležitý spôsob komunikácie medzi zariadením a rodinným príslušníkom,“ vraví Kováčová.

Prečítajte si tiež: