V dome na Zámockej ulici v Modrom Kameni, kde mladá rodina býva, vládlo v pondelok hrobové ticho. Cez okno bolo vidieť iba tiene ľudí a mihotavé svetielko sviečky, ktorú zapálili za Sabrinku. „Stále čakáme na výsledok súdnej pitvy. Vôbec nevieme, čo a prečo sa stalo. Ostáva nám len čakať,“ ťažko vzdychol otec dievčatka. Viac nechcel o nešťastí hovoriť. Kedy bude známy výsledok pitvy, nie je jasné.

„Máme len predbežné výsledky a tie nebudeme zverejňovať. Môže to trvať aj týždne a vyjadríme sa až potom,“ povedala banskobystrická policajná hovorkyňa Petra Kováčiková. Mamička bola so Sabrinkou v piatok na povinnom očkovaní tzv. hexavakcínou v ambulancii pediatričky Danice K. Tá odmietla tragickú udalosť komentovať. „Pani lekárka nemá čas. Nevidíte, koľko tu máme pacientov?“ reagovala zdravotná sestra, keď sme chceli hovoriť s doktorkou.

Krátko po tragédii prišla do domu rodiny polícia.
Krátko po tragédii prišla do domu rodiny polícia.
Peter Mišo

Ľudia však o nej hovoria len v dobrom. Neveria, že by niečo zanedbala. Nešťastná rodina z Modrého Kameňa má okrem Sabrinky ešte štvorročnú dcérku. Podľa susedov sa o detičky vzorne starali. „Dcéra je jeden z najkrásnejších darov, ktorý nám mohol život dať,“ napísala Sabrinkina mama Ľubka po jej narodení na sociálnu sieť. Smrť dievčatka vyvolala búrlivé diskusie o očkovaní najmä medzi mladými mamičkami.

„Mám teraz dať očkovať synčeka. Moja kamarátka, ktorá má tiež také malé dieťa, povedala, že radšej s tým počká,“ povedala Romana z Lučenca. „Mojej neteri zistili po očkovaní problémy s pečeňou. Až po opakovanom očkovaní a viacerých vyšetreniach prišli na to, že patrí k deťom, ktoré nesmú byť vôbec očkované,“ pridala sa Bratislavčanka Anna. Ďalšia mamička priznala, že jej synček po očkovaní skolaboval, museli ho oživovať.

V prípade Sabrinky môže ísť aj o syndróm náhleho úmrtia.
V prípade Sabrinky môže ísť aj o syndróm náhleho úmrtia.
facebook

Viacerí odborníci však vyzývajú rodičov, aby nepodliehali panike. „Podľa našich zistení spomínané dieťa dostalo dva dni pred úmrtím druhú dávku povinného očkovania, nasledujúci deň po očkovaní malo zvýšenú teplotu 37 stupňov. Prvú dávku očkovania znášalo bez akýchkoľvek vedľajších reakcií,“ uviedla Slovenská epidemiologická a vakcinologická spoločnosť. Zároveň pripomína, že očkovanie chráni deti pred vážnymi chorobami.

„Nepoznám zdravotný stav nebohého dieťaťa, preto mi je ťažké určiť, čo bolo príčinou úmrtia. Je však takmer vylúčené, že by to mohla spôsobiť vakcína. Podľa štatistík je tam promilová pravdepodobnosť. Okrem toho ide o jedno z najdôležitejších očkovaní v živote človeka,“ povedal doktor Peter Bánovčín, hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre pediatriu.

Syndróm náhleho úmrtia

V prípade Sabrinky môže ísť aj o syndróm náhleho úmrtia, čo je treťou najčastejšou príčinou smrti dojčiat. Výskyt syndrómu sa nedá predpokladať, nie sú úplne jasné jeho príčiny. Hovorí sa o opakujúcich problémoch s dýchaním, o poruchách metabolizmu či o poškodených neurónoch.

Vakcína Hexavax sa používa proti šiestim chorobám

Šesťzložková vakcína Hexavax sa používa na očkovanie proti záškrtu, čiernemu kašľu, tetanu, Haemofilu influenzae typ B, detskej obrne a hepatitíde B. Podáva sa deťom vo veku 2, 4, 6 a 12-14 mesiacov. Na európskych trhoch je od októbra 2000. Pred piatimi rokmi ju v Česku stiahli, pretože bola kontaminovaná. V tomto prípade to tak nie je.

„Bezodkladne sme kontaktovali Úrad verejného zdravotníctva SR vzhľadom na získanie bližších informácií. Spojili sme sa aj s výrobcom príslušnej vakcíny, ktorou dievčatko zaočkovali,“ povedala hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Alica Štrbavá. „Po preverení všetkých certifikátov a povolení sme nezistili žiadne nedostatky v kvalite lieku,“ potvrdila Štrbavá. Vakcíny sa kontrolujú prísnejšie ako iné lieky. „V ich prípade je vykonávané dokonca paralelné prepúšťanie, to znamená prísna dvojitá kontrola od výrobcu, ale aj liekovou agentúrou z krajín EÚ,“ doplnila.

V prípade Sabrinky môže ísť aj o syndróm náhleho úmrtia.
V prípade Sabrinky môže ísť aj o syndróm náhleho úmrtia.
facebook

Štatistiky očkovaní

  • 55 082 detí sa narodilo v roku 2014
  • 53 121 (96,4 %) detí bolo zaočkovaných hexavakcínou
  • 1 167 (2,1 %) detí rodičia nedali zaočkovať