Tu si pozrite fotografie 

Experti z veterinárnej oblasti, oblasti poľovníctva i zástupca chovateľov ošípaných preberali opatrenia na zamedzenie šírenia tejto nebezpečnej nákazy na Slovensko. „Je pre nás nepochopiteľné, že ešte v septembri bol africký mor ošípaných asi 36 kilometrov od hranice so Slovenskom v Maďarsku a dnes je len 350 metrov od nás. Pritom je dokázané, že medzi diviačou zverou sa tento druh moru šíri mesačne na území jedného kilometra. Naši kolegovia z Maďarska asi zanedbali opatrenia,“ povedal ústredný riaditeľ štátnej potravinovej a veterinárnej správy Jozef Bíreš.

„Jediná pozitívna vec v prípade prepuknutia afrického moru ošípaných na Slovensku je, že nie je prenosný na človeka. Dnes ho ešte určite na Slovensku nemáme, ale sme v maximálnom pozore,“dodal.

Poľovníci majú povolenie na odstrel diviačej zveri.
Poľovníci majú povolenie na odstrel diviačej zveri.
Zdroj: Internet

Tohto sa treba vyvarovať!

Opatrenia na zamedzenie prepuknutia obávanej choroby na ošípané na Slovensku sú prísne. „Poľovníci majú povolenie strieľať diviaky v prírode a znižovať ich stavy. Teraz nebudeme popravčia čata, ale odstrel diviakov paradoxne pomôže práve diviačej zveri,“reagoval Imrich Šuba zo slovenskej poľovníckej komory.

„Teraz apelujem na Slovákov, aby kupovali len slovenské výrobky a kupovali slovenské svine a slovenské bravčové mäso. Pretože zatiaľ je naše mäso určite zdravé. Každý poľovník má zákaz po poľovačke prísť ku kontaktu s ošípanými a je jedno či niekde na farme, alebo je to u niekoho, kto má doma len jednu sviňu. Musí ju zaregistrovať a dodržiavať tiež všetky opatrenia," povedal Jozef Bíreš.

"Žiadame všetkých chovateľov ošípaných, aj tých, ktorí majú svine doma, aby si všímali každú zmenu správania. Či jej prestane chutiť prijímať potravu, alebo bude mať horúčku, či zmeny na povrchu tela. To všetko treba hlásiť veterinárom a tiež treba nahlásiť ak doma chováte čo len jedno prasiatko,“zdôraznil ešte raz Bíreš.

Aymptómy afrického moru ošípaných.
Aymptómy afrického moru ošípaných.
Zdroj: Internet

Chovatelia sú zatiaľ pokojní

Africký mor ošípaných je veľmi nebezpečný a ak by sa dostal na Slovensko, museli by sa tisíce ošípaných zabiť, podobne ako tomu bolo pred rokmi pri klasickom more ošípaných. „Všetky naše evidované chovy dodržiavajú prísne pravidlá. Každý z nás ide ku zvieratám po dôkladnej hygienickej očiste, pracujeme v špeciálnych odevoch a očistu robíme aj po skončení práce. Máme prísny zákaz vstupu k zvieratám cudzím osobám. Neručím za chovateľov v domoch, ale tí by mali kŕmiť len tepelne spracovanými zmesami a nemali by dávať prasatám odpad. Keď sa toto bude dodržiavať, africký mor by nemal napadnúť naše zvieratá,“ vyjadril sa Andrej Imrich zo zväzu chovateľov Slovenska.

V Boľkovciach už mali klasický mor

Aj na farme Agrospol Boľkovce pri Lučenci chovajú tisíce ošípaných. „Máme 1050 prasníc. Ročná produkcia je asi 28-tisíc kusov, z toho polovica sú jatočné ošípané vo váhe asi 110-120 kilogramov a druhá polovica sú 25-30 kilogramové odstavčatá,“ povedal predseda Rastislav Slocík. Toho, že by mohol doraziť africký mor sa zatiaľ neobávajú.

„V roku 2004 nás postihla katastrofa. Na väčšej farme sme mali klasický mor ošípaných. Boli sme nútení vybiť celé stádo, ale podarilo sa nám potom stádo obnoviť a odvtedy sa snažíme, aby bola zabezpečená aj bio sekurity. K nám na farmu sa nedostane nikto bez toho, aby prešiel hygienickou smyčkou a teraz to bude ešte prísnejšie,“ zdôraznil Rastislav Slocík.

Africký mor ošípaných (AMO)

Je vírusová, vysoko kontagiózna infekcia domácich ošípaných, európskych diviakov, amerických diviakov a afrických divo žijúcich sviňovitých (prasa bradavičnaté, diviak štetinatý, diviak madagaskarský, diviak pralesný). Prejavuje sa rýchlym priebehom, s vysokými horúčkami, celkovou apatiou, slabosťou, inapetenciou, hnačkami, pneumóniou a krvácaninami rôznej veľkosti a tvaru v podkoží, na slizniciach , serózach a v tkanivách rôznych orgánov. Vyznačuje sa vysokou morbiditou a mortalitou (85 až 100%). AMO je veľkou hrozbou pre chov domácich ošípaných a výkon poľovníctva nielen u diviačej zveri. V prípade výskytu AMO sa v ohnisku nákazy usmrcujú všetky domáce ošípané a zastavuje resp. obmedzuje sa obchodovanie so živými ošípanými, spermou, vajíčkami, embryami, bravčovým mäsom a výrobkami z bravčového mäsa. Pri potvrdení choroby u diviačej zveri sa zastavuje resp. reguluje poľovania nielen na diviakov, ale aj ostatnú voľne žijúcu zver, obmedzuje sa pohyb v lese a zastavuje sa obchodovanie z mäsom od diviakov vrátane produktov.