Vanesska žila v neistote celých 15 mesiacov. Keď jej vlani zistili zlyhávanie obidvoch obličiek, akútne potrebovala darcu. Nebolo to vôbec jednoduché.

„Celý svet sa nám obrátil naruby po viróze. Zrazu jej ostalo zle v škole na telesnej výchove, tak som s ňou išla k lekárke a zistilo sa, že po odbere má všetky hodnoty vysoké. Išli sme najskôr do nemocnice v Leviciach a keď sa to potvrdilo, museli sme ísť do Bratislavy,“ pripomína mama Marta.

Dievčatko je výnimočný a špeciálny prípad. „Lekári povedali, že zatiaľ čo iným ľuďom zlyhávajú obličky postupne aj po dobu niekoľkých rokov, mojej dcére zlyhali okamžite a išlo to závratnou rýchlosťou,“ povedala pani Marta.

Vanesska s mamou Martou ešte pred transplantáciou.
Vanesska s mamou Martou ešte pred transplantáciou.
Zdroj: Archív Vanessky

Po tom, ako denník Plus JEDEN DEŇ zverejnil príbeh Vanessky s prosbou o pomoc, sa rodine aj nám ohlásilo veľa potenciálnych darcov.

„Volalo nám asi 40 ľudí, no nebolo to jednoduché. Totiž obličku nemôže darovať živý človek, jedine ak niekto z rodiny. Takže sme stále čakali. Keď na vysvedčenie doniesla čisté jednotky, ozval sa telefonát z Nemocnice v Bratislave, kde nám oznámili, že majú pre moju dcérku obličku a že musíme prísť hneď na druhý deň na transplantáciu,“povedala mama.

Na ďalšej strane, ako prežívala Vanesska transplantáciu!