Záchranári zomreli vo vraku zrútenej helikoptéry pri Stupačkách nad večným dažďom. Paradoxne, neďaleko symbolického cintorína obetiam Slovenského raja. Práve tam im pred vyše polrokom postavili pamätník a včera tam ich kolegovia a príbuzní zorganizovali pietnu spomienku na obete leteckého nešťastia. Rodinám pilota Ľubomíra Majerčáka (+44), lekár Mareka Rigdu (+45), leteckého operátora Martina Svitanu (+34) a horského záchranára Dušana Leskovjanského (+37) odovzdali drôtené srdce od spoločnosti Ferdinanda Martinenga.
,,Nedá sa povedať, že ten rok zmiernil našu bolesť. Neprebehol jediný deň, aby som si na syna nespomenula. Spomienka je stále živá. Mal tri malé deti, tie takisto nezabúdajú. Je to hrozné pozerať na deti a  vidieť, ako veĺmi otca potrebujú. Je to o to ťažšie,” povedala nám mama Dušana Leskovjanského Anna (62). Podľa nej pre matku, ktorá pochová svoje dieťa, bude do konca života ťažké sa s tým vysporiadať: “Bol to zdravý chlap.” O jeho smrti sa dozvedela vo chvíli, keď sa vrátila domov z trhov. Telefonoval jej druhý syn a pýtal sa, kde je Dušan. “Vraví mi: A vieš, že spadol vrtuľník? V tom mi nevesta zavolala, aby som sa modlila, že Dušanko je už asi v nebi. To bolo hrozné!. Nato prišiel syn Marek a smutnú správu potvrdil,” dodala s bolestivým plačom. Po nebohom Dušanovi zostali deti Evka (8), Kubko (6) a Zuzka (3).

>>Jazda na štvorkolke s tragickým koncom: Muž (48) zahynul pri lyžiarskom vleku

Rok od tragickej havárie záchranárskeho vrtuľníka v Slovenskom raji: Bízki a kolegovia spomínajú

Foto: Fotografie z rekonštrukcie udalosti. Prvá zachytáva elektrické drôty za slnečného svitu, druhá pri oslepujúcom západe slnka, keď neoznačené drôty nevidieť vôbec.
Autor: INGRID TIMKOVÁ
Rok od tragickej havárie záchranárskeho vrtuľníka v Slovenskom raji: Bízki a kolegovia spomínajú

Autor: INGRID TIMKOVÁ

Rovnako ťažko prežívajú stratu aj ostatní pozostalí. ,,Ťažko o tom hovoriť. Čo bolo, bolo. Už to nezmeníme, škoda o tom hovoriť. Je to smutná udalosť, je nám všetkým ľúto,” povedal so zlomeným hlasom brat lekára Mareka Rigdu. Za kolegov na nebohých zaspomínal šéf Horskej záchrannej služby Jozef Janiga: “Rok v živote záchranára je dlhá doba. Striedajú sa nám dni záchranných prác s dňami odpočinku. Vidíme, ako sa striedajú ročné obdobia, ako nám rastú deti. Rok od tragédie ubehol veľmi rýchlo. Detaily z nešťastia sú však veľmi čerstvé a spomienky nevybledli. Ale isté je, že odkaz a posolstvo týchto chlapov, ktorí tu v Slovenskom raji zahynuli, sa odzrkadľuje v našom živote. V práci, v súkromní aj v  našich činoch. A to je dobré. Vďaka tomu budú navždy žiť s nami.” Hoci za mŕtvych chlapov v ich práci našli náhradu, všetci sa zhodujú, že priateľstvo, ktoré medzi sebou mali, sa nahradiť nedá: “Tí ľudia ostávajú stále v nás,” zhodnotil Janiga.


Tragédia sa stala 17. júla 2015. Traja leteckí záchranári - pilot, lekár a technik viezli so sebou horského záchranára. Ten sa mal spustiť sa do hlbokej rokliny pri Stupačkách nad večným dažďom v Slovenskom raji a zabezpečiť miesto, aby letecký záchranár mohol robiť svoju prácu. Privolal ich český hasič, ktorý ako turista žiadal o pomoc pre 10-ročného chlapca z Nemecka. Ten spadol v Prielome Hornádu, zranil si hlavu a zlomil nohu. Pri nalietavaní k postihnutému sa vrtuľník zrútil asi 100 metrov do rokliny.