Na Slovensku nič nové

Zaujímalo nás, či má vír takú silu, že by dokázal zdvihnúť atrakciu do výšky 6 metrov pri jej rozlohe zhruba 35 - 40 štvorcových metrov, čo je podľa vyjadrenia svedkov prípad skákacieho hradu vo Valčianskej doline.

"Väčšina raráškov vyskytujúcich sa na našom území je slabá a ich priemer dosahuje obvykle necelý meter, pričom rýchlosť vetra pri rotácii je rôzna, od zhruba 7 po 20 m/s (25 - 70km/h). Životnosť týchto bežných raráškov je približne 1 minúta. Výška, do ktorej siaha vír, je rôzna, od pár metrov do niekoľko desiatok metrov," vysvetlil Csaplár.

Spresnil, že zahraničné zdroje uvádzajú, že veľmi zriedkavo môže rarášok mať priemer až do cca 90 m a vietor pri rotácii prekročí 100 km/h, pričom aj jeho životnosť sa môže predĺžiť na cca 20 minút.

"Nedostatok sily"

"Bežným nepríjemným efektom raráškov sú zvyčajne plné oči prachu a rozsypané smeti. Silnejšie rarášky, samozrejme, môžu spôsobiť aj väčšie škody - strhnú stany, škridle na strechách. Osobitnou kapitolou sú prípady, keď rarášok ovplyvní nepozorných parašutistov alebo skydiverov, pretože môže spôsobiť náhle spľasnutie padáka, a ak sa to stane blízko povrchu, dôsledky môžu byť fatálne," uzavrel odborník zo SHMÚ.

Vo svojej odpovedi sa nevyjadril jednoznačne k prípadu vo Valčianskej doline, ale z toho, čo povedal, je málo pravdepodobné, že by tento druh víru mohol zdvihnúť atrakciu, ktorej hmotnosť je zhruba 700 kilogramov.

Viac fotografií z miesta nešťastia nájdete TU >>>

Smutné prázdniny

Na nešťastie vo Valčianskej doline v polovici júla najviac doplatilili tri deti: Marek (6) skončil so zlomenou panvou, bedrovým kĺbom aj stehennou kosťou, s otrasom mozgu, rozbitou hlavou a odreninami po celom tele. Jeho sesternica Nelinka (7) mala škaredé rany a podliatiny po celom tele, ale najviac na tvári.

Okrem toho v nemocnici skončilo aj neznáme dievča (10), ktoré museli lekári urgentne operovať. Po dvoch týždňoch je Marek už doma. "Väčšiu časť dňa však preleží. Dostal barly, pomocou ktorých dvakrát denne musí prejsť zhruba desať metrov. Je to pre neho náročné, je slabý, krúti sa mu hlava a musíme ho s manželkou podopierať, aby nespadol," uviedol jeho otec Ladislav, ktorý si predstavoval synove prázdniny úplne ináč.

Jeho neter je na tom o niečo lepšie, hoci narazené rebrá ju ešte stále poblievajú a modriny z tváre jej tiež miznú veľmi, veľmi pomaly.

TU sa dozviete, čo na prípad hovorí polícia i odborník na atrakcie >>>