Výstavba 15,4 kilometra diaľnice v polovičnom profile stála 417 miliónov eur bez DPH. Dvanásť kilometrov medzi Svrčinovcom a Skalitým stálo 330 miliónov eur. Ďalšie tri kilometre medzi Skalitým a štátnou hranicou s Poľskom stáli ďalších 87 miliónov eur. Nový diaľničný priechod v Skalitom pomôže odľahčiť hraničné priechody Trstená na Orave (s Poľskom) a Svrčinovec (s Českom).

Pri ceste po diaľnici Svrčinovec – Skalité – štátna hranica ušetria osobné automobily v porovnaní s jazdou po ceste prvej triedy, ktorá je o dva kilometre dlhšia, deväť minút času. Vodiči však jazdia po nej bez toho, aby mali zakúpenú diaľničnú známku. „Uvedený úsek D3 Skalité- Svrčinovec je spoplatnený pre osobné aj nákladné motorové vozidlá od 1.4. 2018,“ uviedla pre Plus JEDEN DEŇ hovorkyňa spoločnosti Michaela Michalová.

Vodiči tak majú povinnosť zakúpiť si elektronickú známku. V opačnom prípade im bude uložená pokuta. Výška pokuty za jazdu cez spoplatnený úsek diaľnice bez známky je 150 eur. Ak pokutu zaplatíte do 15 dní, jej výška je len 100 eur.