Primátor Igor Choma (Smer-SD) pomáha svojmu straníckemu kolegovi zo Smeru Františkovi Holešovi nielen funkciami, ale najmä pravidelnými príjmami. Holešov mesačný zárobok je pred zdanením minimálne 2 700 eur a to z verejných zdrojov. Od podpísania prvej zmluvy o poradenstve v roku 2013 smerovalo na účet Františka Holešu z mesta úctyhodných 36-tisíc eur. Tento zaujímavý biznis zistilo združenie Proti korupcii.

Trúfa si na Kotlebu? Úspešný podnikateľ chce byť županom v Banskej Bystrici

„Som veľmi sklamaná, ale nie prekvapená. Je to bežná prax na celom Slovensku. Z môjho pohľadu ide o odčerpávanie zdrojov z mesta na úkor iných dobrých projektov,“ povedala pre Plus JEDEN DEŇ predsedníčka združenia Vanda Tuchyňová.

VIDEO Odstavili cestu cez Kysuce: Aby tu už nikto neumrel! Kysučania tak majú aj novú hymnu

„Z môjho pohľadu ide o odčerpávanie zdrojov z mesta na úkor iných dobrých projektov,“ vraví predsedníčka združenia Proti korupcii Vanda Tuchyňová.
Zdroj: autor

VIDEO Poznal ich každý: Dve oravské dievčatká sa stali legendami

Okrem asistenta a poradcu je Holeša aktívny aj na ďalších pozíciách. Má platené členstvo v dozornej rade v Žilinskej teplárenskej spoločnosti s odmenou 390 eur mesačne. Podľa obchodného registra je aj členom dozornej rady súkromnej správcovskej spoločnosti Bytterm v Žiline. Funkcii má teda toľko, že je otázne, či všetko stíha.

Päťkrát majster Európy a jedenásťkrát trestaný: Kulturista Cibuľa chce po odpykaní trestu opäť víťaziť!

„Stíham to tak, že som celý profesionálny život pracoval vo vysokých manažérskych pozíciách a som zvyknutý pracovať vo vysokom nasadení. Venujem sa len výkonu pracovných pozícií, ktoré vás zaujímajú," odvetil František Holeša, ktorý poznamenal, že s primátorom nie je rodina.

Poznajú sa pätnásť rokov a spolupracovali na rôznych neštátnych aktivitách. Je však otázne, či primátor potrebuje popri dvoch viceprimátoroch a niekoľkých odborných pracovníkov mestského úradu ešte poradcu, ktorému platí mesačne 850 eur. Primátor totiž tieto peniaze nedáva z vlastného vrecka, ale z peňazí Žilinčanov.

„V praxi je normálne, že aj primátori majú svojich poradcov. Pán Holeša si riadne plní svoje povinnosti v oboch funkciách. Jeho poradenstvo sa premieta do investícii mesta v oblastiach kultúry, životného prostredia, školstva, taktiež sa napríklad podieľal aj na realizácii náhradného ubytovania po mimoriadnej udalosti na Bratislavskej ulici. Výsledok jeho práce teda primáša prospech pre Žilinčanov,“ vraví primátor Žiliny Igor Choma.

„V praxi je normálne, že aj primátori majú svojich poradcov," tvrdí primátor Žiliny Igor Choma.
Zdroj: Pavol Konštiak

Podľa informácií z mesta, František Holeša sa nedávno zúčastňoval v rôznych etapách pri aplikácii fondov EÚ, ako aj na priamych investíciách mesta Žiliny. „Rádovo môžeme hovoriť o niekoľkých miliónoch eur, ktoré mesto úspešne realizovalo aj vďaka jeho práci,“ dodal primátor.

Táto šokujúca informácia prekvapila aj samotných poslancov Mestského zastupiteľstva v Žiline.

„Netušil som, že má primátor poradcu na investície," podotýka poslanec MZ v Žiline Martin Kapitulík.
Zdroj: Pavol Konštiak
„Niečo také sa mi nepáči. Zdá sa mi to ako nehospodárne nakladanie s finančnými prostriedkami," hovorí poslankyňa MZ v Žiline Ľudmila Chodelková.
Zdroj: autor

„Nepáči sa mi to. Zdá sa mi to ako nehospodárne nakladanie s finančnými prostriedkami, uniká mi zmysel, prečo by to mal robiť asistent primátora. Rozhodujeme, kde a na čo by sa malo investovať a snažíme sa chrániť každé euro,“ hovorí poslankyňa Ľudmila Chodelková.