Poriadne zašitá slepá ulička sa nachádza vo Zvolene za veľkým drevárskym závodom a teplovodom. Mnoho Zvolenčanov o tejto rarite ani len netuší, no tí, čo tu bývajú majú len slová chvály.

Pozrite si tú tehlovú krásu na foto TU!

„Tieto domy sa postavili v roku 1947, keď sa rozbiehala fabrika a na začiatku tu bývala smotánka závodu. Riaditeľ, ekonómovia, lekári, až neskôr, keď pomreli začali domy dávať radovým zamestnancom a medzi nimi som mal šťastie aj ja,“ hovorí František Adler (68).

Okrem zaujímavého bývania má ešte pikantnejší životný príbeh. „Narodil som sa v Rumunsku. Tam som žil do 20 rokov. Študoval som teológiu, ale potom sa mi viac, ako Boh začali páčiť ženy, tak som toho vzdal,“ smeje sa.

Z Rumunska emigroval na Slovensko, robotu si našiel vo Zvolene a tu sa aj oženil. A práve z práce dostal toto bývanie. „V tej dobe to boli zamestnanecké byty. Sú to dvojdomy. Má to aj poschodie a kúrenie máme priamo z Bučiny Zvolen. Ešte tu máme aj záhradku a cítime sa ako v Anglicku. Všetky stromy, ktoré sú na našej ulici som sadil ja, keď sme tu začali bývať. Táto ulica má ešte aj inú zaujímavosť. V týchto domoch sa ľudia dožívajú vysokého veku. Väčšinou zomierajú 90 a viacroční,“hovorí František. Medzičasom si domy museli odkúpiť. „Dali sme za to približne 130 tisíc slovenských korún a niektoré domy sú teraz aj na predaj od 45 tisíc do asi 70 tisíc eur,“ prezrádza.

Článok pokračuje na ďalšej strane