Po vyše roku vo funkcii sa županka zo Žiliny poriadne oprela do predchádzajúceho vedenia. Dôvodom sú výsledky auditu na Úrade samosprávneho kraja, ktorý má poukazovať na netransparentnosť. V hre sú vraj škody v miliónoch eur. „Stále zápasíme s kostlivcami na rôznych miestach. V dokumentácii sme našli a stále nachádzame veľký neporiadok,“ rozohnila sa Jurinová.

Podľa Jurinovej, predchádzajúce vedenie vo viacerých prípadoch nerobilo verejné obstarávanie a ak aj robilo, tak netransparentne. „Išlo o zmluvy na elektrinu, plyn, mobilné služby, uskutočnenie verejného obstarávania cez elektronický systém. Za 12 rokov existencie zmluvy ŽSK uhradil sumu 8,14 milióna eur. Aj v tomto prípade podávame trestné oznámenie,"zdôraznila predsedníčka Žilinskej župy.

Jurinovej sa tiež nepáči, že firma, ktorá robila súťaže na zákazky nemala na Úrade čo robiť. Sama vraj nebola transparentne vybratá. „Za sedem rokov pritom vyčerpala cez 200-tisíc eur a žiaden doklad, aby bola obstaraná neexistuje,“ tvrdí súčasné vedenie kraja.

Tvrdenia Jurinovej považuje bývalý župan za veľké klamstvo. „Je to obyčajný alibizmus. Nič z toho, čo hovorila nie je pravda,“ odkázal Blanár. Podľa neho by sa mala Jurinová venovať svojim predvolebným sľubom. „Čo urobila od nástupu do funkcie?! Mala zlepšiť napríklad dopravu a nevyhovárať sa. Namiesto toho si za ten rok pozvala na Úrad exorcistu (priestory svätil páter – pozn.), ukázala škandály s rodinkárstvom a na záver roka vyplatila riaditeľke svojej kancelárie 5-tisíc eur,“zúril Blanár.

Za minulého vedenia sa Žilinský kraj zmietal v škandále s nákupom CT-čiek, kde mal prerobiť až 1,5 milióna eur. Išlo o prístroje pre zdravotnícke zariadenia v Trstenej a Liptovskom Mikuláši. Podľa Jurinovej, v jednom prípade bolo začaté trestné stíhanie.

Milióny v župe

  • 8,14 milióna eur zaplatil ŽSK za 12 rokov za viaceré spochybnené služby
  • 200-tisíc eur vyčerpala za sedem rokov spochybnená firma na obstarávanie
  • 2,9 milióna eur v roku 2012 zaplatil ŽSK pri nákupe dvoch CT prístrojov, čo malo zodpovedať cene štyroch