Milovník lietajúcich strojov potreboval na prevoz lietadla desiatky povolení. "Súhlasy všetkých vlastníkov ciest, mostov a tunelov. Súčasťou prepravného povolenia je aj presný časový harmonogram dopravy," prezradil nám Cyril Fogaš s tým, že stroj preváža ako nadrozmerný náklad.

Stroj, ktorý podnikateľ pridal do svojej zbierky má 12 rokov. Z technických dôvodov bol vyradený z leteckej prevádzky. "Po jeho odkúpení sme ho rozobrali na vlastné náklady. Zdemontovali sme mu krídla, chvostové plochy – to je stabilizátor a smerovku a samozrejme aj obidva podvozky. Trup lietadla zostal v celosti,"hovoril Fogaš.

Na Liptov privezú lietadlo tri špeciálne ťahače. Najdlhšia jazdná súprava má 43 metrov, je široká šesť metrov a vysoká 5,2 metra. Celkovo váži až 80 ton! Stroj skončí v Heliporte Liptov vedľa kontaktnej Zoo popri ďalších atrakciách. "Lietadlo bude naspäť zmontované do pôvodného stavu. Použijeme ho ako turistickú atrakciu. Verejnosti chceme ukázať, z čoho sa skladá a čo všetko v sebe ukrýva," povedal Fogaš, ktorý má vo svojej zbierke v Heliporte napríklad aj luxusné lietadlo L-610.

Preprava Airbusu

  • 43 metrov má najdlhšia jazdná súprava
  • 5,2 metra je výška súpravy
  • 79,7 ton celkovo váži súprava

 

Mohlo by vás zaujímať: