Počasie na našom území začne ovplyvňovať frontálny systém, ktorý bude spojený s rozsiahlou oblasťou nízkeho tlaku, ktorá sa bude presúvať cez našu oblasť od severozápadu smerom k juhovýchodu.
"V priebehu pondelňajšieho večera začnú nad naše územie pribúdať zrážky. Rozsneží sa predovšetkým v západnej časti Slovenska. Na západe môže do utorňajšieho rána napadnúť 5 až 10 cm nového snehu. V utorok dopoludnia sa začnú zrážky na západe meniť na kvapalné a teploty stúpať nad bod mrazu,"informujú meteorológovia na stránke imeteo.sk

Na strednom Slovensku sa budú naďalej pohybovať teploty pod bodom mrazu a snežiť tu bude až do stredajšieho rána. Napadnúť tu môže 10 až 20 cm nového snehu.

Anketa
Aký najväčší mráz ste zažili na vlastnej koži?
  • 0%
  • 0%
  • 10%
  • 10%
  • 33%
  • 33%
  • 10%
  • 4%

Snehové podmienky

Lyžiarske podmienky na Slovensku sú v týchto dňoch ideálne. Sneženie minulý týždeň zdvihlo podklad na zjazdovkách o 10 až 40 cm. Sneh je prachový. V prevádzke je okolo 90 lyžiarskych areálov. Niektoré strediská upravili ďalšie trate – napr. Čičmany, Pezinská Baba, Fačkovské sedlo, Pavčina Lehota.

Síce na obmedzených podmienkach, kvôli chýbajúcemu technickému zasnežovaniu, ale po 7 rokoch spustili včera dva vleky v Lysej pri Drienici. Snehová vrstva sa v horných hodnotách ustálila na 40 až 80 cm-och, miestami aj viac – najmä v niektorých lokalitách na severe. Viacero prevádzkovateľov využíva mrazivé teploty na technické zasnežovanie.

Ťažko prejazdné úseky

Úsek cesty Čerhov - Veľká Tŕňa - Malá Tŕňa v okrese Trebišov je od pondelkového rána ťažko prejazdný až neprejazdný, dôvodom je súvislá tvorba snehových závejov. Dotknuté obce sú prístupné z iných strán. Investično-prevádzková námestníčka riaditeľa Správy ciest Košického samosprávneho kraja (SC KSK) Zuzana Fejesová povedala, že zjazdnosť ciest Košického kraja je okrem okolia Trebišova bez väčších komplikácií.
      "Dvíhajúci sa vietor v noci ešte zosilnel. Medzi Malou a Veľkou Tŕňou je úsek, na ktorý už vietor navial toľko snehu, že sa tadiaľ dá prejsť naozaj len veľmi ťažko. Ide o spojku medzi uvedenými obcami," povedala.
      Podľa jej ďalších slov je situácia západne od Košíc pokojnejšia, problémy smerom na Moldavu nad Bodvou neeviduje. V kraji sú počasím najviac postihnuté cesty v okrese Trebišov.
      "Očakávame, že vietor ustane popoludní. V noci by sa to malo ešte zlepšiť, a vtedy dočistíme a sprejazdníme neprejazdné úseky vozovky - ak sa nám to nepodarí cez deň. Zajtra však očakávame opäť mierne sneženie spojené so silným vetrom,"dodala Fejesová.
      Pravidelné informácie o aktuálnych obmedzeniach a zjazdnosti v Košickom kraji od nedele (6. 1.) poskytuje SC KSK na svojej webovej stránke.

Sledované úseky diaľnic, rýchlostných komunikácií, horských priechodov a ciest na Slovensku sú momentálne zjazdné. Povrch vozoviek je prevažne vlhký a mokrý, miestami je na ňom čerstvý, kašovitý až utlačený sneh. Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe zjazdnost.sk. zároveň upozorňuje na snehové jazyky a záveje, ktoré sa tvoria na cestách severného Slovenska aj ďalšie prekážky na cestách.
      "Pre silné sneženie a vietor je uzatvorená cesta III/3061 Štrba - Šuňava. Na ceste II/584 Srdiečko - Bystrá sú potrebné snehové reťaze pre všetku dopravu a na ceste II/558 Stakčín - Ulič a na cestách III. triedy v obvode Stakčín sú potrebné snehové reťaze pre vozidlá nad 3,5 tony,"informujú cestári.
      Uzatvorené sú tiež cesty II/549 v úseku Úhorná - Úhornianske sedlo - Krásnohorské podhradie a III/3227 v úseku Hrabušická Píla - Stratená (križovatka ciest I/67 a III/3227) a Herlianske Sedlo (II/576 ). Uzávera platí pre všetku dopravu - cesty sú v zime neudržiavané.
      Celú zimnú sezónu sú tiež pre vozidlá nad 10 metrov uzatvorené horské priechody Fačkov, Veľké Pole, Šútovce (cesta III/1774). Horský priechod Skýcov (II/511) je uzatvorený pre vozidlá nad 3,5 tony.