Podľa riaditeľa nemocnice Štefana Kóňu, cena prístroja značky Toshiba Aquilion Prime 160 je 626 tisíc euro, vrátane 5-ročnej záruky na všetky náhradné diely. Financovanie bolo z dvadsiatich percent z vlastných zdrojov, ďalšie z bankového úveru, takže konečná cena aj s úrokmi je 652 969 eur. Prístroj umožní aj nové typy vyšetrení, ako napríklad CT angiografiu, vyšetrenie perfúzie mozgu či vyšetrenie pomocou virtuálnej kolonoskopie. „Sme nadšení. Urýchli nám to prácu, robíme kvalitné vyšetrenie, ktoré si naši pacienti zaslúžia. Má oveľa nižšiu radiačnú záťaž, ako predchádzajúci prístroj. Vyšetrenie trvá od niekoľkých sekúnd po maximálne 10 minút. Napríklad pacienta po ťažkej havárii sme vyšetrovali najmenej pol hodinu, teraz niekoľko minút,“ neskrýva nadšenie Jana Lackovičová, ktorá je vedúcim rádiologickým technikom.

Nový prístroj ocenil aj chirurg piešťanskej nemocnice Alan Suchánek, ktorý v minulosti upozornil na predražené cétečko. „Takýto prístroj sme potrebovali už pred šiestimi rokmi. Pre našu nemocnicu je dostatočný, za primeranú cenu a vysúťažený za jasných podmienok,“ vyzdvihol Suchánek.

Piešťanská nemocnica sa usilovala o nákup nového cétečka v roku 2014. Skončilo to škandálom. Prístroj mala získať za vyše jeden a pol milióna eur, práve Alan Suchánek však vtedy upozornil, že cena je predražená. Vtedajšia riaditeľka nemocnice Mária Domčeková sa bránila, že víťazný dodávateľ vzišiel z elektronickej aukcie. „Nemôžem ovplyvniť, kto sa prihlási do verejného obstarávania,“ komentovala Domčeková. Zároveň upozornila, že nemocnica pôvodným verejným obstarávaním v roku 2012 vysúťažila CT prístroj za 1 milión eur. Na odporúčanie dozornej rady aj pre námietky jedného z uchádzačov však obstarávanie zrušila.

Kauza predraženého cétečka

Piešťanskú Nemocnicu Alexandra Wintera, n.o. v roku 2014 neslávne zviditeľnila škandálom s predraženým CT prístrojom. Sprostredkovať ho mala spoločnosť Medical Group SK, ktorá vyšla víťazne z elektronickej aukcie s cenou 1,59 milióna eur. Po medializácii, ktorá upozornila na premrštenú sumu, sa nákup neuskutočnil. Kauza s predraženým cétečkom mala aj politický dopad. „Zlomila krk“ nielen ministerke zdravotníctva Zuzane Zvolenskej, ale aj smeráckej podpredsedníčke parlamentu Renáte Zmajkovičovej.