Niečo,  pre politikov nezvyčajné sa stalo v meste Hnúšťa v okrese Rimavská Sobota. Novozvolený primátor Roman Lebeda hneď po otvorení diskusie o budúcom plate reagoval ako prvý. „Žiadam vás, aby ste mi plat vôbec nezvyšovali ani o jeden cent nad hranicu, ktorá je povinná. Okrem základného platu, ktorý mi určuje zákon, nechcem nič navyše v rámci možných 60 percent,“ oslovil Lebeda poslancov. Hnúšťa má 7500 obyvateľov, takže Lebedovi prináleží základný plat 2481 eur.

Peniaze, ktoré by mohol navyše dostávať chce použiť na pomoc ľuďom a má víziu aj ohľadom zatúlaných, vyhodených a nechcených zvierat. Chcel by vytvoriť v Hnúšti útulok pre psy.

„O funkciu primátora svojho mesta som sa neuchádzal kvôli peniazom,“reagoval stručne Roman Lebeda.

V okresnom meste primátorovi prilepšili

Úplne inak zareagovali v okresnom meste Rimavská Sobota. Primátor Jozef Šimko bude zarábať v regióne s najväčšou nezamestnanosťou 4288 eur, keďže mu navýšili plat o 40 percent. Pritom dokopy zarobí toľko v Rimavskej Sobote spolu až šesť pracujúcich ľudí a nezamestnanosť sa pohybuje okolo 18 percent. Ľudia sú však s prácou primátora spokojní a tvrdia, že počas jeho práce sa veľa v centre Gemera zmenilo k lepšiemu.

Primátorovi Rimavskej Soboty odklepli 40 % navýšenie a bude zarábať 4288 eur.
Primátorovi Rimavskej Soboty odklepli 40 % navýšenie a bude zarábať 4288 eur.
Zdroj: pem

Plat navýšili aj starostke Klenovca, ktorý leží neďalekoHnúšte a má len 3-tisíc obyvateľov. Starostka bude zarábať viac ako primátor Hnúšte, spolu s 30-percentným navýšením sa vyšplhal jej plat na 2990 eur.

Takéto boli navýšenia platov v krajských mestách

Nitra: 62,18 %

Banská Bystrica: O 60 %

Trenčín: 50 %

Trnava: 50 %

Prešov: 22 %

Bratislava: 0 %