Vojaci, obrnené vozidlá a tanky neobišli ani Ružomberok. Na hlavných komunikáciách však kolóny obrnených vozidiel „vítali“ aj demonštranti. Na tento historický deň si veľmi dobre spomína Ružomberčan Fedor Polóni (80), ako sa po hlavnej ceste od Popradu valili Rusi.

So svojím skútrom Mannet zastavil v strede cesty a tváril sa, že má poruchu. „Následne Ruská kolóna áut, ktorá po ceste smerovala kvôli mne zastavila. Bol to neskutočný pocit, cítil som sa veľmi výnimočný,“vraví dôchodca Fedor Polóni z Ružomberka, ktorý sa od malička venuje fotografovaniu až doteraz. Aj vďaka nemu vznikli archívne fotografie, ktoré si sám v tom čase nafotil.

Ruský dôstojník a chlapček, ktorý ho za chrbtom napodobňuje pochodovaním.
Ruský dôstojník a chlapček, ktorý ho za chrbtom napodobňuje pochodovaním.
Zdroj: Pavol Konštiak, archív Fedora Polóniho

Keď ho Rusi v tom čase obkľúčili mal 20 rokov a vôbec si neuvedomil, že ho mohli vojská prevalcovať. Stál tam a tváril sa, že má veľkú poruchu. No z kolóny vystúpil komandír a autá následne trúbili. "Hovoril mi, nech odídem, tak som mu povedal, že nemôžem, pretože mám vážnu poruchu,“ približuje pán Fedor, ktorý si na ten deň veľmi dobre spomína. Zdržal ich približne 15 minút.

Strach išiel bokom. „Vôbec som sa nebál. Po krátkej dobe som to zbalil a mávol rukou, že môžu ísť ďalej,“ pokračuje Polóni, ktorý sa dnes nad celou situáciou len pousmeje.

Debatujúci občania pred kníhkupectvom. Na týchto fotkách sa zrejme nájdu aj žijúci pamätníci.
Debatujúci občania pred kníhkupectvom. Na týchto fotkách sa zrejme nájdu aj žijúci pamätníci.
Zdroj: Pavol Konštiak, archív Fedora Polóniho

Operácie sa zúčastnilo asi pol milióna mužov a okolo 5 000 tankov. Operácii velil sovietsky armádny generál I.G. Pavlovskij. Sovietske jednotky obsadili aj miestne kasárne. Napätie sa stupňovalo najmä po noci z 25. na 26. augusta 1968, kedy vojaci okupačných vojsk strhávali transparenty a plagáty s protiokupačnými heslami. Po vydaní rozkazu veliteľom okupačných vojsk generálom Pavlovskijm o opustení malých miest a obcí sa 27. augusta 1968 okupačné jednotky presunuli do priestoru medzi Liptovskými Sliačmi a Ružomberkom.