V miestnom kostole nájdete náhrobok moslima, bojovníka z Osmanskej ríše, Turka Jána Arnauta. Pre domácich to nie je novinka. Skôr turisti sa pozastavia nad tým,  že v ich kresťanskom kostole je pochovaný moslim.

FOTO V Babinci sa pýšia unikátnym stropom v kostole: Aký je jeho význam?

V Kozelníku sa modlia v lodi: Kostol, ktorý nemá páru

„Latinsky je na epitafe napísané, že tento, z mohamedánskych rodičov pochádzajúci Arnaut, vojak z gotického vojska, Kriste, stal sa Tvojim vojakom, keďže preslávne vojaka činy pre Teba vykonal. Tu zložil telo a kosti. Pokojne umrel 26. februára 1599,“ objasňuje  historik Miroslav Eliáš.

Ku katolíkom pre veľkú lásku 

Legenda hovorí o tom, že Arnaut bol turecký veliteľ v jednej z posádok z hradov Divín či Modrý Kameň. Najprv tiež  prišiel na naše  územie do Európy plieniť, ale situácia sa zmenila. "Zaľúbil sa do dievčiny z Očovej a z veľkej lásky k nej prestúpil na kresťanskú vieru a bránil potom pred Turkami Očovanov,“ hovorí Eliáš.

Miestny kostol je poriadne opevnený a obohnaný múrmi. Nariadil  to ešte v 16 storočí Šimon Forgáč. V  tom čase bola obec známa v širokom okolí očovskými strelcami, ktorých bolo štyridsať.

Pomýlil aj Turkov

„Arnaut je pochovaný v kresťanskom kostole práve z vďačnosti Očovčanov, že ich nielen bránil, ale aj prestúpil z moslimskej na kresťanskú vieru. Obyvatelia neďalekej Banskej Bystrice sa nevedeli vynačudovať, že keď Turci prenikli do Zvolenskej kotliny, Očovania, ktorí vždy predtým chodili vyzbrojení, zrazu nemali pri sebe nič, len obyčajné palice," hovorí historik.

Historik Miroslav Eliáš vysvetľuje prečo je v kresťanskom kostole v Očovej náhrobok moslima z Osmanskej ríše
Historik Miroslav Eliáš vysvetľuje prečo je v kresťanskom kostole v Očovej náhrobok moslima z Osmanskej ríše
"K zmene podľa histórie mal dopomôcť práve Arnaut, ktorý  diskutoval s Turkami. Títo si mysleli, že v dedine majú svojho človeka a preto Očovú viac nenapádali, ale ju  obchádzali,“ dodal Miroslav Eliáš.