Mestu Žilina sa napriek niekoľkým opatreniam nepodarilo úplne vyhnať diviaky zo sídlisk. Na riešenie vyše sedemročného problému mesto nemá priame kompetencie. Preto sa rozhodlo dôkladne vyčistiť dotknuté územia, aby tam diviaky nemali úkryt. Navyše požiadali okresný úrad o povolenie mimoriadneho odstrelu.
Diviaky sú premnožené a pre hľadanie potravy chodia do bezprostrednej blízkosti ľudských príbytkov. „Problémy s výskytom diviakov v našom meste sú dlhodobé. Nepomohlo ani vybudovanie plotu pozdĺž sídliska, ani pachové odpudzovače, či odstraňovanie krovín. Dokonca sme v meste zorganizovali poľovnícke akcie zamerané na odstrel diviakov, no problém stále pretrváva,“ vraví žilinský primátor Igor Choma.
Diviačia zver ničí majetok, úrodu obyvateľov, voľne sa prechádza po uliciach. Obyvatelia sa s prosbou o pomoc následne obracajú na vedenie mesta alebo mestských poslancov. O tento problém sa viackrát zaujímal poslanec Mestského zastupiteľstva Martin Kapitulík. Ten mal rôzne riešenia, ako odstrániť túto divú zver. No u primátora nepochodil. „Prekvapilo ma, keď som si nedávno našiel v schránke zaujímavý dokument. Primátor Choma ma v ňom "poveril" výkonom funkcie koordinátora Mesta Žilina pre účely eliminácie nebezpečenstva diviačej zveri v mestských častiach Žiliny. Priznám sa, celkom ma to prekvapilo aj pobavilo, keďže doteraz označoval moje návrhy za sprostosti,“ vyjadril sa poslanec Kapitulík.
Podľa neho, primátor zmenil svoj názor preto, že po siedmich rokoch uznal, že si s týmto problémom nevie dať rady. "Povinnosťou mesta je chrániť život, zdravie a majetok svojich obyvateľov. A to aj pred diviakmi,“ doplnil Kapitulík.
Mesto Žilina totiž nemá priame kompetencie túto situáciu riešiť, nemá totiž priamy dosah na poľovnícke združenia ani lesný úrad. „Jediné, čo môžeme robiť, je spolupracovať s poľovníckym združením pri osvete, aby sme zabránili konaniu, ktoré láka diviakov za zdrojom potravy do obývaných lokalít mesta,“ dodal primátor.
Obyvatelia sa obracajú so žiadosťou o povolenie mimoriadneho lovu diviačej zveri aj na Okresný úrad v Žiline. No kým sa tento problém vyrieši, ľudia majú obavy o svoje životy. „Všade, kde sa pohneme, pomaly nevidíme ľudí, ale diviakov. Idem na autobus a pri zastávke sa túla divá zver, idem na nákupy a pri vchode stoja diviaci. Už máme toho naozaj plné zuby. Tu predsa ide o nás a o naše deti,“ rozhorčene hovorí obyvateľka Mária (37), ktorá býva na Jedlíkovej ulici v blízkosti obchodného domu.
To, že diviaky sa ľudí neboja a chodia okolo nich, je dôsledkom nezodpovednosti obyvateľov. „Pred 20 rokmi sme prízvukovali, aby sa čosi robilo proti návštevám motoriek a áut v lesoch. To je najhoršie, čo sa mohlo stať. Diviačia zver si zvykla na ruch a zistila, že sa ich nemusia báť. Deti ich prikrmujú a tak zver prichádza k obytným domom, pretože čakajú, že im ľudia donesú jedlo,“ tvrdí poľovník Peter Marčulinec.