Keď nám vtedy učitelia oznámili, že pre obrovskú zimu budeme doma na mimoriadnych prázdninách, veľmi sme sa potešili. Nepotešili sa určite v závodoch a ani rodičia, ktorí museli kúriť ostošesť

Uhľové prázdniny

Ešte v novembri nič nenasvedčovalo tomu, čo príde na prelome rokov 1978/1979. V januári boli v Československu vyhlásené celoštátne uhľové prázdniny. Celá ekonomika bola ťažko postihnutá vlnou obrovských mrazov, ktoré náhle udreli v noci z 31. decembra 1978 na 1. január 1979.

Pritom ešte na Silvestra bolo cez deň plus 10 stupňov, na Morave dokonca plus 15 a nič nenasvedčovalo tomu, že zrazu príde obrovská zima.

Od severozápadu se však cez územie bývalej Nemeckej demokratickej republiky rútila na nás hlboká tlaková níž sprevádzaná studeným arktickým vzduchom.

Deti sa uhľovým prázdninám pred 40 rokmi potešili aj v Bratislave.
Deti sa uhľovým prázdninám pred 40 rokmi potešili aj v Bratislave.
Zdroj: Internet

Nebývalé ochladenie

Zrazu v priebehu niekoľkých hodín ručička teplomerov rekordne klesla. Každú hodinu bolo o tri stupne menej a za 24 hodín teplota klesla až o 30 stupňov pod bod mrazu! Dvadsaťstupňové mrazy aj cez deň sa držali asi do 10 januára 1979.

Energetická aj dopravná kalamita

Nečakaný silný a rýchly pokles teploty hlboko pod bod mrazu vtedy spôsobil energetickú aj dopravnú kalamitu pre celé Československo. Keďže pred mrazmi pršalo, všetko uhlie tak zmrzlo, že sa nedalo použiť. Zamrzlo aj uhlie a koks v stovkách železničných nákladných vozňov.

V priebehu niekoľkých hodín uhoľným elektrárňam začalo dochádzať použiteľné palivo, sklaboval systém centrálneho vykurovania, dochádzalo k častým výpadkom elektrickej energie. Prijali sa úsporné opatrenia a situáciu sťažoval aj nový sneh. Nedali sa naštartovať autobusy, lebo zamŕzala nafta. Vtedajšia vláda ČSSR a predsedníctvo ÚV KSČ reagovali na kalamitnú situáciu až 5. januára 1979.

Koniec kalamity

Dodávky energií sa podarilo v ČSSR stabilizovať až v polovici januára 1979 a po 20. januári pomohlo konečne aj výrazné oteplenie. Energetická prevádzka sa pozvoľna vrátila do normálu. Uhľové prázdniny tak mohli byť odvolané 29. januára 1979. Boli však zrušené všetky jarné prázdniny a neboli povolené ani celodenné školské výlety.