Obetavá mama Lucia Schneiderová (39) zo Žiliny sa dnes sama stará o deväť polosirôt vo veku od 1 do 17 rokov. Bývajú v podnájme v paneláku na žilinskom sídlisku Vlčince. Krutá správa lekárov ich zaskočila vlani v októbri – Milošovi († 42) zistili nádor na mozgu. Stalo sa to len mesiac po narodení najmladšej Tamarky. Jej prvých narodenín sa už nedožil. Ťažkej chorobe podľahol koncom júla tohto roku.

Manžela Miloša im v lete vzala zákerná choroba.
Manžela Miloša im v lete vzala zákerná choroba.
archív rodiny

„Stále nám chýba, bez neho akoby bol dom prázdny. Všetko sme riešili spolu, teraz to musím zvládať sama,“ vraví Lucia. Milošovi rodičia sú jej nablízku a pomáhajú, ako sa len dá. Ešte keď Miloš žil, manželia sa rozhodli postaviť si dom, aby sa nemuseli tlačiť v prenajatom trojizbovom byte. No osud to zariadil inak. Po Milošovej smrti je dom nedokončený a Lucia musí splácať úver v banke. Splátka je každý mesiac 400 eur.

Pritom mesačný rozpočet 10-člennej rodiny vrátane rodičovského príspevku, prídavkov na deti a sirotských dôchodkov je len niečo vyše 800 eur. Po zverejnení príbehu pani Lucie v rámci charitatívneho projektu Plus pre ženy sa našli dobrí ľudia, ktorí mnohopočetnej rodinke pomohli, a tak vďaka vyzbieranej sume 3-tisíc eur bude mať aspoň na istý čas na splácanie úveru.

Lucia a jej 9 ratolestí.
Lucia a jej 9 ratolestí.
archív rodiny

„Som veľmi vďačná všetkým dobrým ľuďom a zo srdca im ďakujem za pomoc,“ zmohla sa na pár slov dojatá mladá mamička. Našli sa aj ľudia, ktorí rodinke pomohli s oblečením aj so školskými potrebami pre deti. Pomôcť sa rozhodol aj zástupca žilinského primátora Patrik Groma, ktorý rodinke nakúpil plné auto potravín.

Viceprimátor Patrik Groma venoval rodinke potraviny.
Viceprimátor Patrik Groma venoval rodinke potraviny.
Pavol Konštiak

Blížia sa Vianoce a Luciu s deťmi čaká smutný vianočný čas. Prvýkrát budú pri štedrovečernom stole samy, bez svojho milovaného ocka.

„Pri stole bude mať aj on svoju stoličku, na neho nezabudneme, pretože aj keď tu nie je medzi nami, stále ho tu cítime, a preto aj Vianoce budeme prežívať spolu s ním,“ so slzami v očiach dodala mamina. Rodinka dúfa, že Vianoce budú pre nich také ako po iné roky. „Som v očakávaní, ako to bude v čase Vianoc, mám nádej, že náš Nebeský Otec nás poteší a zahrnie svojimi dobrami, pretože Boh nás neopustil a je stále s nami,“ uzavrela skromne Lucia.

archív