Teraz motorku vystavuje v Slovenskom múzeu máp v Kynceľovej. Je to expedičný motocykel Jawa 50 Pionier. Motorka zvládla už cesty po Afrike, ale aj cez Áziu i cesty na Balkáne.

„Ešte by som chcel na tomto Pionieri zvládnuť nejakú cestu. Skôr ako o tri, alebo štyri roky to asi nebude a keďže nechcem, aby motocykel zapadol prachom niekde v pivnici, môžu ho milovníci motocyklov obdivovať zatiaľ v múzeu,“ priblížil cestovateľ.

Jeho veľkou láskou sú nielen staré motocykle, ale aj trabanty, ktorých kedysi bolo na našich cestách neúrekom. Na trabante zasa Marek jazdil ako člen expedícií českého cestovateľa Dana Přibáňa a staručké autá vyrábané v NDR uvideli v Južnej Amerike, Austrálii aj Ázii.

Na začiatku svojich ciest sa Marek na motocykli v cudzom svete orientoval len pomocou klasických máp. Doba však pokročila a dnes využíva už modernú techniku. „Od expedície v Južnej Amerike sme úplne prestali používať papierové mapy a vystačíme si s tými digitálnymi v smartfóne. Najlepšie nám veľakrát vedia poradiť iba miestni obyvatelia, keď sa ich opýtame, ako sa do cieľa dostaneme,“tvrdí Marek.

„Výpravy Mareka Slobodníka sú neobyčajné a v istom zmysle objavné. Jeho motocykel „Kendžike“ má svoje miesto momentálne tu v múzeu,“povedala kurátorka Slovenského múzea máp v Kynceľovej Anna Hricková.