Prechádzku časom zavŕšenú lahodným vínom sme si vyskúšali na vlastnej koži. V starodávnych podzemných priestoroch bez elektriny sa pohybujeme ako baníci, ktorí v nej kedysi ťažili zlato. Na cestu nám svietia len čelovky pripevnené na prilbách. Kremnická Andrej štôlňa zo 16. storočia ukrýva autentické banské nástroje, ale aj ligotavé zlatinky v kremennej žilke.

Svetová rarita

Zlatou baňou v takmer 100 metrovej hĺbke nás sprevádzajú šéf kremnického banského múzea Dušan Roob a odborník na vína Martin Varhaňovský. Práve oni prišli s nápadom podávať v štôlni v rámci zážitkovej turistiky aj nápoj bohov. Obidvaja tvrdia, že ide o svetovú raritu.

„Baníci pili najmä pivo, no keďže Kremnica má vlastné víno, rozhodli sme sa ho symbolicky nalievať aj v priestoroch typických pre toto mesto,“ povedal Roob. A hoci sa to na prvý pohľad nezdá, víno má so Zlatým mestom tiež veľa spoločného.

Nápoj bohov ponúkajú v zlatej bani. Víno pijú 100 metrov pod zemou

FOTO (EVA ŠTENCLOVÁ, ARCHÍV)

„Karol Róbert z Anjou dal Kremnici v roku 1328 mestské banské a minciarske práva. Vtedy sa tu rozmohli mešťania obývajúci námestie. Pod ich domami boli gotické pivnice, v ktorých najbohatšia vrstva uskladňovala víno,“ hovorí Varhaňovský.

„Obchodníci s ním, ale aj ťažiari a minciari, sa nazývali Ringbürgeri. Podľa nich sa volá aj terajšie kremnické víno, ktoré je zaradené do ochutnávky v tomto podzemí,“ vysvetlil. Po hodinovej chôdzi tmavými chodbami sme prehliadku zavŕšili v baníckej odpočivárni.

Na starom huntíku nás čakali poháre s fľašami vína zo všetkých oblastí Slovenska. Ich degustácia, pri teplote 7 stupňov, sa začala veľkolepým otvorením sektu šabľou. To ohúrilo aj partiu mužov, ktorá sa do podzemia vybrala po návšteve zámku a mincovne.

„Dať si víno v banskej klíme je fantastický zážitok. Popritom sme sa veľa dozvedeli nielen o tomto nápoji, ale aj o starej štôlni,“ pochvaľoval si s pohárom v ruke Pavol Engler. „Všetkým takýto výlet vrelo odporúčam, no ľudia trpiaci klaustrofóbiou by si to mali rozmyslieť,“ dodal so smiechom.