Obaja rodičia sú totiž ťažkí alkoholici. „Od sociálky dostali polročné ultimátum na nápravu, lenže nič sa nezmenilo a pili ešte viac,“ trpko spomína Tereza. Keďže rodičia nedodržali sľub, po čase opäť putovala do detského domova v Hriňovej. Tam si našla priateľa a v necelých 16 rokoch otehotnela.

„Vôbec som nevedela, že som tehotná, no tety v domove si všimli, že priberám a rastie mi brucho. To som už bola vo 4. mesiaci. Priateľ chcel, aby som išla na potrat alebo dala dieťa po narodení na adopciu. To som rázne odmietla. Keď sa Tomáško narodil, jeho otca som ani nedala zapísať na matrike,“ opisuje.

Tereza sa aj s bábätkom dostala do ústavu pre mladé mamičky, neskôr do náhradnej rodiny v Hriňovej. Žila tam, až kým sa nezoznámila so súčasným priateľom Dávidom (23). „V Rimavskej Sobote sme si našli podnájom. Všetok nábytok sme si postupne zohnali v rôznych bazároch. Podmienkou sociálky bolo, aby mal aj syn vlastnú izbu a spával samostatne. Stále nám chodili kontroly, až kým nezistili, že naozaj žijeme ako usporiadaná rodina a Tomáško má všetko, čo potrebuje,“ hovorí Tereza.

Tomáško je skromný chlapček.
Tomáško je skromný chlapček.
Zdroj: autor

Veľmi jej pomáha krstná mama, ktorá v minulosti zabezpečila jej rodičom bývanie. „Bez nej by sme nikdy neboli tam, kde sme teraz, pomohla vo všetkom a so všetkým,“ s vďakou vraví Terezka, ktorá chodí tretí rok na Strednú odbornú školu obchodu a služieb v Rimavskej Sobote a učí sa za kaderníčku. „Chcem si urobiť aj nadstavbu, aby som mala maturitu. Priateľ pracuje ako kamenár, zarobí 480 eur. Ja mám zo školy štipendium 45 eur plus ohodnotenie za prax 21 eur a z toho musíme žiť. Nájom máme 170 eur, úver 111, za škôlku platíme 60 eur a ešte sa skladáme aj v škole na stužkovú a maturitu,“ vyratúva.

Mama by jej mala posielať výživné 27 eur, no za celý čas ho nedostala ani raz. „Nechcela som ju udať, ale budem to musieť urobiť. Nie pre peniaze, ale preto, aby si to všetko uvedomila a konečne prestala piť!“ Je odhodlaná urobiť všetko pre to, aby jej syn nepoznal peklo, akým si v detstve prešla ona.. „Dala by som mu aj to posledné. Žijeme s priateľom na doraz, veľa peňazí nám nezostáva. Ale verím, že sa nám spolu podarí zabezpečiť Tomáškovi lepšiu budúcnosť,“ dúfa.

Ako môžete pomôcť?

Plus pre ženy je charitatívny projekt denníka Plus JEDEN DEŇ. Jeho hlavným cieľom je pomáhať ženám a matkám, ktoré sa ocitli v núdzi a bojujú s ťažkým osudom. Charitatívny projekt spravuje občianske združenie Záleží nám, čo je zárukou odovzdania každého získaného centa a prehľadného použitia vašej pomoci.

Statočnej Tereze môžete finančne prispieť aj vy

prostredníctvom portálu www.zalezinam.sk/plusprezeny

Zdroj: archív

Prečítajte si ďalšie príbehy plné ťažkostí, ale aj nádeje a odhodlania: