Na posledný piatok budú dlho trpko spomínať najmä na Liptove. Mimoriadnu situáciu pre dažde vyhlásili v Ružomberku a v piatich lokálnych obciach.

Veľmi zle to bolo najmä v Liptovských Sliačoch. Obec po 22. hodine vytopil miestny potok. Podľa medializovaných informácií záplavová vlna zničila areál amfiteátra, cestu a vážne poškodila zhruba 200 domov. V priebehu krátkeho času tam spadlo vyše 90 mm zrážok.

 

Hasiči v ten deň zaevidovali takmer 60 výjazdov. Najvážnejšia situácia bola v Žilinskom kraji, kde ich pomoc potrebovali v 24 prípadoch. Hasiči zasahovali aj v Trnavskom, Prešovskom a Košckom kraji.

Neprejazdné cesty

Celkom 50 dobrovoľných a profesionálnych hasičov včera podvečer zasahovalo v dvoch údoliach v katastri obce Muráň v okrese Revúca po prietrži mračien. Podľa Zuzany Farkasovej z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) boli cesta II/531 v smere na Telgárt a cesta III/2845 v smere na Muránsku Zdychavu po vyliatí miestneho potoka úplne neprejazdné.

Podľa Farkasovej po prietrži mračien podmylo obe miestne komunikácie, pričom na niektorých miestach sa odtrhli kusy asfaltu a na cestu popadalo viacero stromov. "V oboch údoliach zasahujú profesionáli z Revúcej a dobrovoľní hasiči z obcí Gemerská Ves, Jelšava, Hajnáčka, Muránska Dlhá Lúka, Ratkovské Bystré, Muráň, Revúca a Kameňany," dodala Farkasová.

Po bleskovej povodni v obci Pichne v okrese Snina 19. júna 2020.
Po bleskovej povodni v obci Pichne v okrese Snina 19. júna 2020.
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Prečo nás ničia búrky

Podľa meteorológov terajšie búrky spôsobuje teplý a vlhký vzduch, ktorý prúdi z juhu. ,,V dostatočnom strihu vetra sú sprevádzané najmä prívalovými zrážkami. Tvoria sa v dôsledku systému ,,backbuilding“, keď nové búrkové bunky vznikajú na zadnej strane búrkového komplexu.  Pre tieto podmienky sa búrky vyskytujú nad jedným miestom alebo, lepšie povedané, nad jedným miestom vznikajú nové a nové búrky aj počas niekoľkých hodín,“ uviedla stránka imeteo.sk.

Aj dnes pozor na lejak!

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) varuje pred búrkami. Na dnes, na pondelok 29. 6. vydal výstrahy pre celé Slovensko. Pre Banskobystrický, Prešovský a Košický kraj platia výstrahy druhého stupňa, pre zvyšné kraje výstrahy prvého stupňa. SHMÚ o tom informuje na svojej webovej stránke.

Povodňová situácia v obci Zvolenská Slatina v okrese Zvolen v polovici júna.
Povodňová situácia v obci Zvolenská Slatina v okrese Zvolen v polovici júna.
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Meteorológovia upozorňujú, že s búrkami môžu byť na východe krajiny a na strednom Slovensku spojené prívalové zrážky s úhrnom 30 až 50 milimetrov. Vietor môže dosiahnuť v nárazoch 70 až 110 kilometrov za hodinu. V prípade zvyšných častí Slovenska sa môžu vyskytnúť krátkodobé, ale intenzívne lejaky. Spadnúť môže 20 až 40 milimetrov zrážok, vietor môže dosiahnuť v nárazoch 65 až 85 kilometrov za hodinu.

 Výstrahy platia predbežne od 10.00 do 17.00 h.

55 rokov od najväčšej povodne na Dunaji

Pred 55 rokmi v roku 1965 Dunaj pretrhol ochranné hrádze a vytopil Žitný ostrov. Evakuovaných bolo 54 000 ľudí. Zničených bolo 4 000 domov, ďalších 6 000 bolo vážne poškodených. Takmer 11-tisíc vojakov bolo nasadených 126 dní a škody sa vyšplhali na vtedajších 18 miliárd Kčs. „Táto povodeň bola najväčšou povodňou na Dunaji... Dĺžkou trvania nemala táto povodeň v histórii obdobu. Povodňová situácia trvala v Bratislave od marca do júla 1965,“ uviedla stránka SHMÚ.