Desiatky rokov nakupovali Slováci v starej tržnici v Poľsku, no to je už pár týždňov minulosť. Keď-že kultúra nakupovania v priestoroch starej tržnice ostala na úrovni 70. rokov minulého storočia, rozhodli sa Nowotarčania vrátiť takmer 700-ročnej tradícii trhov vo svojom meste dôstojnú podobu. Vo východnej časti mesta vybudovali novú tržnicu na ploche, na ktorú by sa vošlo 15 futbalových ihrísk.

Pod Pustým hradom vyrastie niečo nevídané: Tu bude obrovské zábavné centrum

„Nová tržnica chce byť nielen najväčšou, ale aj najkrajšou tržnicou na území Malopoľského vojvodstva. Tradičné trhy sa budú konať vždy vo štvrtok, v sobotu a dokonca aj v nedeľu,“ povedal nám šéf novej tržnice Janusz Chowaniec. Novinkou je otvorenie tržnice aj v nedeľu, čo doteraz nebolo. V tento deň dokonca môžu na trhu predávať aj Slováci a predajné miesto dostanú zdarma.

 

Legendárne poľské trhy: Na pôvodnom mieste ich už nenájdete

Aj páni si prídu na svoje.

Foto: Plus JEDEN DEŇ/Pavol Konštiak

„Chceme k nám pritiahnuť aj slovenských predajcov, pretože vaše výrobky sú úžasné,“ vraví Chowaniec, ktorý dodal, že v tento deň budú za miesto platiť len Poliaci. Okrem tradičných produktov chce tržnica v budúcnosti poskytovať priestory aj na rôzne tematické trhy či výstavy. Nová tržnica ponúka spevnené parkovacie plochy pre 862 áut a 31 autobusov.

Legendárne poľské trhy: Na pôvodnom mieste ich už nenájdete

Nech sa páči, vyberajte – je to lacné!

Foto: Plus JEDEN DEŇ/Pavol Konštiak

Slováci by si však pri hľadaní nového trhoviska mali dávať pozor, pretože asi 3 kilometre pred ním je ďalšie, ku ktorému lákajú pracovníci, ktorí tvrdia, že ich trhovisko je nové a inde už trh nie je. „Toto je ono! Tu môžete zaparkovať a zaplaťte 2 eurá,“ tvrdil jeden z prešibancov. Na pravom novom trhovisku je parkovanie aj všetky ostatné služby bezplatné.„Prišli sme sa pozrieť. Sme tu prvýkrát, ale zatiaľ sa nám to tu páči. Verím, že nakúpime, čo potrebujeme,“ prezradila mladá rodinka zo Spiša.

Ako sa dostanete na nový trh
Na kruhovej križovatke v Novom Targu odbočte na smer Nowy Sącz, teda vpravo (opačne ako do pôvodnej tržnice) a pokračujte rovno až na koniec Nového Targu. Hneď za tabuľou označujúcou koniec obce odbočte prudko vľavo (Nowy Targ - centrum) a na najbližšej zákrute vpravo, následne vľavo k tabuli Targowica alebo autogielda.