Genealógiu - rodostrom Cernanových predkov pripravil ŽSK v spolupráci s  Kysuckým múzeom (KM) v Čadci aj pri príležitosti astronautových 78. narodenín. „Jeho starý otec sa vysťahoval z Vysokej nad Kysucou do Chicaga, kde začal pracovať a potom tam všetko potomstvo ostalo. Eugen Cernan bol trikrát vo vesmíre a bol posledným astronautom, ktorý bol na Mesiaci. To sú veci, na ktoré je potrebné myslieť a môžeme v podstate povedať, že na Mesiaci bolo prítomné aj Slovensko,“ skonštatoval Blanár.


Let Apollo-17 na Mesiac. Kozmonauti Eugene Andrew Cernan a Harrison Schmitt odoberajú vzorky hornín.
Foto: Profimedia

Riaditeľ KM Miloš Jesenský predstavil výtvarné dielo, zhotovené kombinovanou technikou na hodvábe. „Je to kombinácia všívania, textílií a práce s metalickými farbivami. Odlišnosť od tradičného genealogického stromu je v tom, že rodokmeň musíme čítať v smere od koruny ku koreňom. Čím sem chceli povedať, že Cernanove korene ako najvýznamnejšej osobnosti ležia práve u nás,“ povedal Jesenský.

Doplnil, že po genealógii rodu Čerňanovcov pátral historik KM Martin Turóci, ktorý sledoval cirkevné matriky zhruba do polovice 18. storočia. „Do tejto doby sú zachované v prípade obce Čierne, odkiaľ pochádzajú aj príslušníci rodiny Čerňanovcov. Títo sa neskôr presťahovali do obce Vysoká nad Kysucou, odkiaľ pochádza aj dedo Eugena Cernana. V roku 1900 emigroval do  Ameriky, aby zarobil nejaké peniaze a začal živobytie za oceánom,“ uviedol riaditeľ KM.

Na Slovensku bol Cernan celkovo trikrát – v roku 1974, 1994 a 2004. „Pri každej návšteve bol na Kysuciach, pretože javil záujem poznať aj vzdialenú rodinu v obci Vysoká nad Kysucou. K slovenským koreňom sa priznáva. Dokumentuje to príhoda, keď sa ako veliteľ Apollo 17 vrátil z vesmírnej misie a na otázku ako sa cíti doma vo vlasti odpovedal, že môj domov je na Slovensku a moja vlasť je v USA,“ podotkol Jesenský.


V roku 1994 mu zahral na fujaru aj terajší prezident Ivan Gašparovič.
Foto: TASR

Pripomenul, že KM vybudovalo v Čadci expozíciu E. A. Cernana. „Záujemcovia sa môžu symbolicky poprechádzať po mesačnom povrchu, ktorý sme napodobnili vo veľkej výstavnej sieni. Je tam kópia skafandra, ktorý používali americké lunárne misie, model rakety, ktorá vyniesla E. A. Cernana na Mesiac a samozrejme veľmi bohatá panelová príloha expozície, kde na  veľkoplošných expozíciách môžu návštevníci nahliadnuť do zákulisia amerických vesmírnych letov,“ dodal Jesenský. 


V Čadci v Kysuckom múzeu v galérii osobností Kysúc má kozmonaut Eugen Andrew Cernan aj svoju drôtenú sochu.
Foto:TASR