Žilinský samosprávny kraj sa rozhodol podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa v súvislosti s výsledkami kontroly Úradu pre verejné obstarávanie. Išlo o nákup prístrojov do dvoch nemocníc Žilinského samosprávneho kraja v roku 2012. Kontrola v nich potvrdila porušenie zákona. „Z kontroly vyplýva, že Žilinský samosprávny kraj, vtedy na čele s Jurajom Blanárom, vybral najmenej výhodnú ponuku. Potvrdilo sa tak, že kraj nakúpil dva CT prístroje do nemocníc maximálne nevýhodne. Za päť rokov vyhodili nemocnice von oknom jeden a pol milióna eur. Za 2,9 milióna eur mohli kúpiť nie dva, ale štyri prístroje,“ uviedla súčasná predsedníčka kraja Erika Jurinová.

Predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.
Zdroj: archív

Denníku Plus JEDEN DEŇ sa podarilo získať dokumenty o kúpe týchto prístrojov. Súťaž na CT prístroje a zároveň ich päťročný pozáručný servis sa konala v rokoch 2011 a 2012. Najprv klasickou ponukou a vzápätí elektronickou aukciou, kde mohli uchádzači ceny znižovať.

Porovnanie cien CT prístrojov.
Zdroj: archív

Víťazná spoločnosť INTES SLOVAKIA ponúkla CT za 395 000 eur a k tomu servis 215 000 eur ročne. Vysúťažená cena za jedno CT bola teda 1 470 000 eur. Počas podpisu zmluvy prišlo k zníženiu ceny za pozáručný servis. Tri roky sa platilo za jeden prístroj 215 000 eur, ďalšie dva 48 000 eur ročne. Celkové náklady na jedno „cétečko“ vrátane servisu sú 1 136 000 eur, pri dvoch prístrojoch je to 2 272 000 eur s DPH.

Všetko teda naznačuje, že prístroje boli predražené. Plus JEDEN DEŇ zistil, že niektoré nemocnice na východe Slovenska si tie isté prístroje od tej istej firmy kúpili za polovicu. „V našej nemocnici máme ten istý CT prístroj ako spomínané nemocnice na strednom Slovensku. Keď som od vás počul spomínanú vysúťaženú cenu, zatočila sa mi z toho hlava,“ prezradil nám nemenovaný zdroj z jednej nemocnice na východe Slovenska.

„Sieť našich nemocníc dokáže vďaka internému centrálnemu nákupu obstarať obdobné diagnostické prístroje vrátane servisných výkonov výrazne lacnejšie. Presné sumy vždy odrážajú individuálne podmienky, platobnú disciplínu a celkový obchodný objem. Často sú predmetom obchodného tajomstva a preto ich nemôžeme zverejňovať,“ spresnil hovorca nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ.

Bývalý predseda ŽSK Juraj Blanár.
Zdroj: archív

Bývalý predseda Juraj Blanár požiadal odborníkov o analýzu a stanovisko k pracovnej verzii protokolu ÚVO, ktorú dostal od Eriky Jurinovej. „Samozrejme, že sa podrobnejšie oboznámim s protokolom. Nevylučujem, že tam môžu byť formálne pochybenia, ktoré vždy môžu nastať počas verejného obstarávania. Ale prax rozhodne ukázala, že nešlo o nákup predraženého CT,“ zdôraznil pre médiá Blanár. Žilinskému samosprávnemu kraju hrozila niekoľkotisícová pokuta pre porušenie zákona. Úrad pre verejné obstarávanie však nakoniec konštatoval, že pokutu platiť nebude, dôvodom je premlčaná lehota.

Prečítajte si tiež: