Terchovský Juraj Jánošík v nadživotnej veľkosti má konkurenciu vo Zvolenskej Slatine. Tamojší polovičný model z epoxidu síce nemeria 7 a pol metra ako dielo nad rodiskom legendárneho zbojníka, no tiež je hodný obdivu. Socha inštalovaná pred Galériou Jána Kulicha, jej autora, vznikla totiž oveľa skôr ako tá v Terchovej.

Ján Kulich o soche Svätopluka: Nebol to kšeft, ale náboženstvo!

„Verzia pred galériou je pôvodná. Podľa nej potom vznikla nadrozmerná z nerezovej ocele, ktorú odhalili v roku 1988,“ povedala umelcova dcéra a riaditeľka slatinskej galérie Mária Molčanová.

„Otec ju mal dlho pred svojím ateliérom, kde vítala všetkých návštevníkov,“ vysvetlila.

„Už ako 20-ročný chlapec sníval o tom, že urobí obrovskú sochu Jánošíka týčiaceho sa nad Terchovou. Bola to jeho srdcová záležitosť, jedna z celoživotných tém. Veľmi sa tešil, keď sa to nakoniec podarilo,“ dodala.

Pôvodný model vystavený v umelcovom rodisku si už stihol odfotografovať nejeden turista. My sme pri ňom stretli pani Jarmilu, ktorá si takto mapuje všetky jeho najvýznamnejšie diela.

„V Martine som si bola obzrieť pamätník Matice slovenskej, v Jasenovej Kukučína, v Bratislave Svätopluka,“ vymenovala niektoré zo svojich „úlovkov“.

Mobilom si sochu, ku ktorej ho priviedla náhoda, nasnímal aj Čech Dávid. „Som tu na služobnej ceste a keďže je neprehliadnuteľná, pristavil som sa. Ale vôbec som netušil, že je to Jánošík,“ priznal s úsmevom.

V galérii, ktorú na počesť Jána Kulicha otvorili minulý rok v júli, púta pozornosť aj Pavarotti, Rúfus či Sládkovič. V skupinke „divokých“ hudobníkov dokonca jedna plastika pripomína famózneho skladateľa Mariána Vargu.