Ján netají, že posledných šesť rokov robil načierno. Pracoval ako pastier dobytka na statku v českej obci Hlásná Třebaň. Vstával okolo štvrtej ráno, končil za tmy a postarať sa musel o takmer 70 kusov dobytka. Ako tvrdí, človek, ktorý ho zamestnával mu poskytol bývanie a za každodennú hrdlačinu mu dával 500 českých korún mesačne (19,4 eur)! „Keď som pýtal viac, odpovedal: Načo sú ti peniaze, nepotrebuješ ich. Keď budeš potrebovať, vždy ti dám. Toho som sa však nedočkal,“ hovorí Ján.

Prečo robil za takých neľudských podmienok? „Keď som chcel odísť, zamestnávateľ sa mi vyhrážal, že na mňa pošle policajtov, že som mu ukradol bager, že vie, kde ho má schovať a tak podobne,“ šokuje Ján. Aby nemohol ujsť, zamestnávateľ mu vraj zobral rodný aj výučný list.

Vo februári však Jána napadol býk a vážne mu poranil krčnú chrbticu. Po operácii a liečení v pražskej nemocnici Motol ho bezvládneho previezli v apríli na doliečenie do nemocnice v Partizánskom. O ďalšiu starostlivosť sa mala postarať jeho stále právoplatná manželka Anna (59), s ktorou má dcéru Radoslavu (29) a syna Lukáša (26). O mužovi, ktorý sa domov neozval takmer štvrť storočia sa Anna dozvedela začiatkom mája. „Aké má právo žiadať, aby sme sa o neho postarali, keď my sme ho nezaujímali 24 rokov? Kde bol, keď ho deti najviac potrebovali?“ pýta sa nahnevane Anna.

Ako tvrdí život s Jánom pred jeho odchodom bol na nevydržanie. Stal sa z neho flákač, alkoholik, hráč automatov a narobil dlhy. „Keď bol zlý už aj na deti a mne išlo o život, zbalila som mu veci a vyhodila som ho z domu,“ povedala Anna.

Keď sa Ján neozval celé roky a nevypátrala ho ani polícia, manželka ho nechala vyhlásiť za mŕtveho. Úmrtný list úradne vystavili 5. septembra 2006.

Asi o rok neskôr sa Anna dozvedela, že jej muž predsa len žije. Policajti totiž Jána zastavili pri cestnej kontrole v Prahe. Sedel za volantom nákladného auta, nemal doklady a dokonca mu namerali alkohol v krvi. „Keď policajti zistili, že som Slovák, overovali si, kto som. Povedali mi, že mám falošné papiere, lebo človek s mojím menom je mŕtvy,“ spomína Ján a dodáva: „To, že som vyhlásený za mŕtveho ma totálne dorazilo. Vtedy som si povedal, že sa doma už v živote neukážem.“

Jána po doliečení v nemocnici previezli v piatok do domova sociálnych služieb v Partizánskom. Pripútaný je na lôžko, musia ho kŕmiť a prebaľovať. Kto zaplatí za jeho pobyt v domove netuší. Ako povedal, chce požiadať bývalého zamestnávateľa, aby mu zaplatil odškodné alebo bolestné, keďže k zraneniu došlo v robote.

Ako vidí svoju budúcnosť? „Chcem sa dať dohromady a niekde sa uchytiť. Najlepšie v Partizánskom alebo okolí. Viem, že rodina ma už neprijme, ale chcel by som s ňou mať aspoň dobré vzťahy. Som jej veľa dlžný. To, že som odišiel od manželky a detí bola najväčšia chyba môjho života. Je mi to veľmi ľúto,“ uzavrel Ján, ktorý neprestáva veriť, že sa dostane z najhoršieho a ešte prídu aj lepšie dni.

Prečítajte si aj:

  • Ján (55) sa pred 24 rokmi vyparil, vyhlásili ho za MŔTVEHO: Teraz je späť a manželka ho má PREBAĽOVAŤ!
  • SMRŤ Miška (†4) pod kolesami AUTOBUSU: Ako to, že si vodič zrážku nevšimol? Slová ZNALCA hovoria za všetko!
  • TRAGÉDIA dievčatka (†12) zasiahla celú školu: Bolestivý ODKAZ od najlepšej kamarátky chytá za SRDCE!