Saška je bojovníčka na pohľadanie. „V posledných mesiacoch sme urobili veľké pokroky. Dokáže reagovať stlačením ruky na otázky a vieme, že už aj vidí,“ hovorí obetavá mama Dana (47). „Zohnali sme počítač, na ktorý je napojený špeciálny prístroj takmer za tisíc eur. Na počítači idú rôzne hry a Saška dokáže očami čítať a pohybovať s rôznymi predmetmi. Snažíme sa s ňou takto cvičiť každý deň. Vydrží asi polhodinu,“ pokračuje pani Dana, ktorá po Saškinom úraze dala v práci výpoveď, pretože dcéra si vyžaduje 24-hodinovú starostlivosť.

Saška zachránila topiace sa dievča, no doplatila na to: Už 2 roky je v kóme

Dievčina už niekoľkokrát absolvovala aj pobyt v Centre hyperbarickej oxygenoterapie. „Má za sebou terapiu v kyslíkovej komore a chodíme aj do Viedne,“ hovorí mama. Lekári sa pokúšali prebudiť k životu nepoškodené časti Saškinho mozgu. „Modlím sa za ňu každý deň a verím, že sa jedného dňa jej stav výrazne zlepší. Liečba je veľmi drahá, najviac pohltia rôzne rehabilitácie a cvičenia. Dcérka si rada posedí na terase nášho domu, no väčšinu dňa preleží v posteli, takže stále ju ohrozuje možný zápal pľúc,“ dodáva pani Dana.


Špeciálny prístroj infražiarením monitoruje Saške oči a ona nimi dokáže čítať a hrať špeciálne hry.

V Prešove budú skúšať prístroj, ktorý by mal dievčaťu pomôcť oživovať mozog špeciálnymi cvikmi. „Lekári už neoznačili jej stav ako bdelú kómu. Je vraj už v stave vedomia, čo je pre nás dobrým znamením. Bojujeme ďalej,“ dodala hrdinsky mama. Ale aj Anna Kristína, ktorú Saška zachránila za cenu vlastného života, stále žije v traume.


Anna Kristína vďačí Saške za život, ale trauma z tragédie jej ostala.

„Musíme s  ňou chodiť k psychológovi. Veľmi sa od nešťastia zmenila, je aj dosť agresívna, ale vody sa už bojí a štrkovisku sa na míle vyhýba,“ povedala jej mama. „Sme nešťastné, že je Saška v kóme. Každý deň sa za ňu modlíme a mrzí nás, že nám to niektorí ľudia dávajú za vinu,“ dodala.