Vláda odklepla na zabezpečenie padajúceho brala pod hradom Strečno 940 000 eur. Už čoskoro majú mohutnú skalu nad frekventovanou cestou preskúmať odborníci. Tí môžu pri práci uvoľniť niektoré jej časti, takže cestu v najbližších dňoch cez víkendy na pár hodín úplne uzavrú.

Potrvá to do konca novembra. Vodičov to určite nepoteší. Lenže prieskum má ukázať, akým spôsobom treba na jar bralo sanovať. Má nájsť aj technické riešenie, ako vybudovať takzvanú betónovú galériu, ktorá by akékoľvek problémy s padajúcimi skalami pod hradom nadobro vyriešila. Galéria, teda zastrešenie cesty na stĺpoch, v zahraničí bežne chráni vodičov.

„Z pohľadu bezpečnosti je to dobrá investícia. Veď cesta popod hrad ostane po vybudovaní tunela v roku 2019 dôležitou obchádzkovou trasou,“ myslí si Ľubomír Palčák, šéf Výskumného ústavu dopravy v Žiline. Vie si predstaviť, že by zastrešenie s jednoduchou konštrukciou stálo už pred sanáciou brala.

Slovenská dopravná katastrofa: Pod Strečnom uzavrú cestu!

„Ak by ju dokázali rýchlo postaviť, cestu by nemuseli uzatvárať a vodiči by popod betónové platne prechádzali počas prác na skale v bezpečí. Nebolo by dobré, ak by obmedzili dopravu a presmerovali ju na pár týždňov a mesiacov cez Terchovú, kde dochádza ku kolapsom,“ tvrdí odborník.

Je naozaj načase vyriešiť nebezpečné bralo. Aj cez víkend sa z neho pri Starom hrade uvoľnilo niekoľko kusov a spod pletiva vypadli na cestu. Vodiči mali čo robiť, aby sa im včas vyhli. Našťastie si to odskákalo len pár podvozkov.

„Ak sa už uvažuje nad jedným zastrešením, mohol by sa rovno posúdiť celý úsek a zabezpečiť takto aj ďalšie kritické miesta,“ dodal Palčák.