Zdravotníctvo je v kríze: Na poplach bijú aj zdravotnícki pedagógovia

FOTO Hrozivá zrážka s vlakom: Peter mal z pekla šťastie, smrť si naňho brúsila zuby už druhýkrát!

Poslanci mesta na októbrovom mestskom zastupiteľstve podporili návrh viceprimátora Romana Lebedu, aby mesto získalo most do svojho majetku a pripravilo projektovú dokumentáciu, s ktorou sa budú uchádzať o granty na jeho rekonštrukciu.

V Hnúšti sa zachovalo len niekoľko historických objektov a tento most je pravdepodobne najstaršou stavbou, ktorá je v pôvodnom stave. Je našou povinnosťou zachrániť ho,“ povedal Lebeda. „Verím, že v budúcnosti okolo mosta vznikne cyklotrasa s oddychovou zónou a miesto budú navštevovať turisti,“ zdôrazňuje viceprimátor.

Kamenný most sa nachádza v Maši, ktorá je miestnou časťou Hnúšte a ľudia ho nazývajú turecký most. Ak by to bola pravda, mal by už takmer 500 rokov. Historici však uvádzajú, že podľa máp z uhorských vojenských mapovaní zrejme pochádza z mladšieho obdobia, približne z druhej polovice 18. storočia. „Je pravdepodobné, že bol postavený v súvislosti so začiatkom banskej činnosti na úpätí vrchu Ostrá, nakoľko vyťaženú rudu bolo treba prepraviť do hámrov, ktoré vznikli koncom 18. storočia v časti Maša, avšak na opačnej strane rieky Rimava,“ dodal Roman Lebeda.