Ešte v polovici minulého storočia bola hora v Patagónii považovaná za nedobytnú. Prvý zdokumentovaný výstup sa podaril až Talianom v roku 1974. „Z každej strany spadá 1 200 metrová stena, je tam strašne zlé a nepredvídateľné počasie, nebezpečenstvom je aj padajúci ľad,“ vymenoval riziká Ondrej Húserka.

Slováci si cestou na vrchol zvolili najkontroverznejšiu trasu Southeast Ridge. Takmer pred 50 rokmi na nej istý Talian navŕtal štyristo nitov, no ostal asi 60 metrov pod vrcholom. „Tento spôsob lezenia sa v súčasnosti považuje za neetický, preto v roku 2012 americkí lezci nity vytĺkli a lezie sa prirodzenou líniou,“ vysvetlili naši lezci.

Odvážne plány Petra Hámora

Odvážne plány má aj Peter Hámor! Slovenský horolezec, ktorý zdolal všetky osemtisícovky sveta sa začiatkom marca chystá opäť do Himalájí. Pokúsi sa o prvovýstup severozápadným hrebeňom na horu Dhaulágirí (8 167 metrov). Práve na vrchole siedmej najvyššej hory sveta zavŕšil pred dvoma rokmi Korunu Himalájí. Tento rok ho bude sprevádzať častý partner v horách, rumuský výškar Horia Colibasanu.

 

Samotné Cerro Torre zabralo Slovákom päť dní. V prvý deň prešli 18 kilometrov po suti a ľadovcoch, na ďalší deň postavili stan a vybrali sa na stenu. „V tretí deň sme vyliezli 650 metrov a pod útvarom Ice Towers sme dali druhý bivak. Na ďalší deň sme boli o štvrtej poobede na vrchole. Nasledoval zostup až do piatej rána a dve hodiny spánku. Na záver ešte 18 kilometrov na nohách,“priblížili obdivuhodný výkon.

Spomínaná trasa sa podarí len najlepším lezcom sveta, potrebujete na ňu najmä tri pekné dni, čo je v Patagónii vzácnosť. „Náš prelez bol iba ôsmy na svete a po tejto trase prvý zo Slovenska. Pravda, na vrchole už Slováci stáli, v roku 2015 išli ľahšou líniou,“pripomenuli Húserka z Nemšovej a Krištoffy z Martina.

Pocity oboch našich horolezcov boli po obdivuhodnom výkone jedinečné a ťažko ich opisovali. „Vrchol Cerro Torre je jednoducho magické miesto.  Už pri pohľade z doliny je jasné, že tam sa nedá dostať, že tam človek nemá čo hľadať, že tam nikto neprežije. A zrazu tam stojíme spolu s Jožom. Obrovská radosť ktorá sa ale striedala so strachom zo zostupu,“netajil Húserka, pre ktorého to bola už desiata cesta v Patagónii.

Cerro Torre

  • 3 133 metrov je výška hory
  • 1 200 metrov majú všetky kolmé steny pod vrcholom
  • 18 kilometrov treba prejsť do sedla pod vrchol po suti a ľadovci